Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal sorunları ve çözümü için ileri finans tekniklerinden yararlanma olanakları
Financial problems of the small and medium sized enterprises and benefit from possibilities of advanced financial techniques for the solution
  1. Tez No: 226116
  2. Yazar: ASİYE AHU GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler krizler karşısındaki koruyucu yapıları nedeniyle, ülke ve küresel ekonomi için oldukça önemlidir. 1970'li yıllarda yaşanan iki büyük kriz küçük ve orta ölçekli işletmelerin kriz dönemlerini büyük işletmelere nazaran daha az kayıpla atlattıklarını göstermiştir. Bunun nedeni talepte meydana gelen ani değişimlere kolayca uyum sağlayabilmeleridir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler aynı zamanda istihdam ve devletin vergi gelirlerine olan katkılarıyla da ekonomik gelişmeye destek olmaktadırlar.Küçük ve orta ölçekli işletmeler dünya ve ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli roller üstlenmektedirler. Ancak mal ve hizmet piyasalarının liberalizasyonu KOBİ'lere bazı sorunlar da yüklemiştir. Bu sorunların büyük çoğunluğu finansman yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde KOBİ'lerin tanımlarına ve finansal sorunlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde KOBİ'lerin finans kaynakları ve örgütleri anlatılmakta, üçüncü bölüm de ise bu sorunların çözümü için ileri finansal tekniklerinden yararlanma olanakları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The small and medium sized enterprises (SMEs) are important for national and also global economies cause their protective constitution towards the crises . The two important crises that was lived in 1970?s showed that the small and medium sized enterprises (SMEs) can rid of crises much less losses than bigger firms . Because the small and medium sized enterprises can adapt themselves to decreases in demand easier that other firms.And also they are contributing to the national economies of the countries, creating jobs and revenue for the government.The small and medium sized enterprises (SMEs) that have got important functions for national and global development. But the liberalization of markets for goods and services presents particular problems for SMEs in developing and transition economies. The majority problems sources of financial problems.In the first part; the different definitions and financial problems of SMEs narrated. The financial structures of SMEs and the financial companies that support SMEs argued at the second part. The methods and techniques that can be solution for the problems of SMEs discussed at the third part of the thesis.