Halkın çevre sorunlarını algılayışı, İzmit örneği
People's approach to environmental problems, İzmit as an example
  1. Tez No: 226129
  2. Yazar: TURAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Geography, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İçinde yaşadığımız ve bir parçası olduğumuz, etkilediğimiz ve aynı zamanda etkilendiğimiz ortama çevre denir. İnsanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yaşanan hızlı gelişme ve değişim sürecinde, doğayı da telafisi zor olacak şekilde değiştirmekteyiz. Her şeyin küreselleştiği bir dünyada, çevre de küreselleşmiştir. Kirlilik artmakta, kaynaklar aşırı tüketilmekte ve canlıların yaşama ortamları ortadan kalkmaktadır. Fakat çevre bilinci aynı hızla gelişememektedir. Bu nedenle doğa üzerindeki tahribatı telafi edemeyecek bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Hâlâ gelecek kuşaklara yaşanabilecek bir çevre bırakmak için zamanımız var. Tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçişi sağlıklı yapamayan Türkiye, kentleşme ve sanayileşmeyle birlikte çevre sorunları hızla artmıştır. Büyük kentler başta olmak üzere, bütün kentlerimizde çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Türkiye'nin sanayi merkezi ve ana ulaşım yolu üzerinde olan Kocaeli'nde kentsel ve sanayi sorunları ve çevre kirliliği dikkat çekecek düzeydedir. Çeşitli önleme çabalarına rağmen hedeflenen düzeye gelinememiştir. İzmit özelinde yaptığımız“Çevre duyarlılık anketi”ne göre; Halkın çevreye karşı duyarlılığı çok fazla. Özellikle Hava ve Deniz Kirlilinden katılımcıların tamamına yakını rahatsızlık duymaktadır. Ancak çevreyi koruma, çevreyle ilgili Sivil Toplum Örgütlerinde aktif görev alma konusunda aynı duyarlılığı göstermemektedirler. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel çevre sorunları irdelenmiştir. İkinci bölümde, Dünyada ve Türkiye'de çevrenin durumuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde insanın gelinen süreçte çevreyi algılayışı araştırılmıştır. Dördüncü bölümde Kocaeli'nde çevre sorunları incelenmiş ve beşinci bölümde ise, İzmit'te insanların Çevre Duyarlılık Anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Son bölümde ise sonuç, değerlendirilme ve önerilerimiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The atmosphere where we live as a part and we affect and being affected is called environment. Men damage nature, during the fast development and change process so as to better the standart of human life, irreparably. Environment has also been global in the global world. Pollution has been risen increasingly, the world's resources have been extended overmuch and the atmosphere of living creature has been eliminated. But unfortunately environment- consciousness has not been increased as fast and commonly as the damage on nature. So we have come into a no return process to make up the damage on nature. We still have time to hand down a livable environment for te next generations. Turkey, that has not passed the industrial society from agricultural society naturally and regularly, has lived many problems with industrialization and urbanization. In all cities in Turkey, especially in big cities many different problems have existed. Industrial and urban problems and environmental pollution are remarkable in the industrial center of Turkey, Kocaeli based on a highway. Unfortunately the problems have not been solved in a desirable level. It has beeen found out that the inhabitants in Kocaeli are sensitive enough, according to the environment consciousness questionnaire made in Kocaeli. Almost all of the participant of the questionnaire have expressed that they had annoyed and suffered from air and sea pollution. But it could be observed that the non-governmental organization are not sensitive enough to protect the environment. This study consists of five chapters. In the first chapter the main environmental problems in the world and Turkey have been discussed. The environment in Turkey has been took in hand in the second chapter. In the third chapter the people's perception of environment in the period of time has been searched. In the fourth chapter the environmental problems in Kocaeli have been dealed with. In the fifth chapter the results of the questionnaire on people's environmental awareness in Izmit have been evaluated. In the last chapter the questionnaire has been evaluated and the proposals on the environmental problems have been offered and the study has been concluded.