5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında belediyelerde iç denetim sisteminin kurulması
The establishment of internal audit system in municipalities within the context of law no:5018 Public Financial Administration and the Control Law
- Tez No: 226559
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüz dünyası, birçok bakımdan hızlı değişimler yaşamaktadır. Teknolojide, ekonomide ve sosyal yapılarda meydana gelen gelişmeler ülkemizi önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca ticaretin dünyayı kapsaması ve ekonomik gelişmelerin çok daha hızlı yaşanması dünyada denetimin önemini arttırmaktadır. Denetimin uluslararası bir nitelik kazanmış olması nedeni ile de denetimde uluslararası denetim standartları oluşturulmuş, geliştirilmiş ve uygulamaya konulmuştur. Modern dünyanın bir parçası olarak ülkemiz bu standartları kabul etmiş olup uygulamaya koymaktadır.Bu gelişmelere paralel olarak ülkemizde, uluslar arası genel kabul görmüş tanım ve standartlara uygun olarak, 5018 sayılı yeni kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu çıkarılmıştır. Yeni kamu mali yönetimi ve kontrol kanununa göre, kamu kurum ve kuruluşlarında dış denetim Sayıştay tarafından iç denetim ise kurum ya da kuruluş içerisinde örgütlenecek iç denetim birimleri tarafından yapılacaktır.Bu durumda belediyelerde yapılacak uygulamalar büyük önem kazanmaktadır. Yeni kamu yönetimi ve kontrol kanununda belediye başkanı üst yönetici olarak nitelendirilmekte, belediyelerde belediye başkanına bağlı olarak çalışacak iç denetim birimlerinin kurulması planlanmaktadır. Ayrıca iç denetçilerin atanması ve gerekli çalışma ortamının hazırlanması görevi de kamu yönetimi ve kontrol kanununda belediye başkanına verilmiştir.Bu nedenle uygulama bölümünde ele alınan İzmir Büyükşehir Belediyesinde, iç denetçilerin atamaları belediye başkanı tarafından yapılmaktadır. İç denetim birimi kurulma aşamasında olup, İzmir Büyükşehir Belediyesi iç denetçileri ve belediye başkanları ile yapılan görüşmede iç denetimin; risklerin ortaya çıkmasını önlediğine ve belediyeler için bir güvence sistemi olduğuna dikkat çekilmektedir. Kurulacak iç denetim sistemleri ile belediyelerin etkinlik ve verimliliğinin artacağı kaçınılmaz bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the world has been experiencing fast developments in many aspects. Technological, economic and social developments have been affecting Turkey importantly. Globalization of trade and acceleration of economical developments increase the importance of auditing in the world. This globalization of auditing leads to international standards. As a piece of this new world, Turkey accepts and applies these standards.A new law coded 5018 and named `public financial management and controlling? has been accepted in Turkey to meet international standards and generally accepted terms. According to this new law, The Audit Court (Sayıştay) will execute the external auditing in public entities; on the other hand internal auditing units organized by the entity itself, will execute the internal auditing.This situation creates a big significance for the applications in municipalities. This new law has been describing the mayor as top manager, and planning to construct internal auditing units under the mayor in municipalities. In addition, the law gave the mission of appointment of internal auditors and preparation of working conditions to the mayor.As you can see in the application part of this study, the mayor has been executing the appointment of internal auditors in Izmir Metropolis Municipality. The construction of internal auditing unit in Izmir is at the phase of building. At the meeting where the mayor and internal auditors came together, it is accepted that internal auditing prevents the risks and composes a guarantee system for municipalities. For sure, composing of internal auditing units will increase the efficiency and productivity of municipalities.