Divanlarda kısa mesneviler ( XIV.-XVI. yüzyıl )
Short mesnevis in divans ( XIV.-XVI. century )
  1. Tez No: 227041
  2. Yazar: YÜCEL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Mesnevi, kendi arasında kafiyeli beyitlerden oluşan ve genellikle uzun konuların anlatılmasında kullanılan bir nazım şeklidir. Ancak edebiyatımızda, geniş hacimli olmayan mesnevilerin de kaleme alındığı bilinmektedir. Çalışmamızda ?kısa mesnevi? olarak değerlendirdiğimiz bu metinler üzerinde durduk. Basılı divanlarda kısa mesnevilerin ilk örneğine XIV. yüzyılda rastladık.Kısa mesnevilerin divanda standart bir yeri yoktur. Dibacede yer alan kısa mesneviler, en büyük paya sahiptir.Kısa mesneviler, çoğunlukla başlıklı yazılmıştır. Özel başlığı olan kısa mesneviler, başlıklı kısa mesneviler içinde en büyük paya sahiptir.Beyitlerden oluşan bir nazım şekli olan kısa mesnevinin beyit sayısı konusunda bir sınırlama yoktur. İstenilen beyit sayısında ve uzunlukta yazılabilir. Ancak kısa mesneviler genellikle 2-50 beyitle yazılmıştır.Kısa mesnevilerde en fazla kullanılan vezinler sırasıyla aruz vezninin mefâ'îlün mefâ'îlün fe'ûlün; fâ'ilâtün fâ'ilatün fâ'ilün; fe'ilâtün mefâ'ilün fe'ilün'dür.XIV.-XVI. yüzyılda yazılmış kısa mesneviler genellikle bölümlenme ihtiva etmemektedirler.Kısa mesnevilerde çok çeşitli konular işlenmiştir. Bu konular içinde en fazla paya sahip olan dinî konulu mesnevilerdir.Kısa mesneviler genellikle mahlassız yazılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Nazım Şekli2. Mesnevi3. Kısa Mesnevi4. Dibace5. Divan
Özet (Çeviri)
Mesnevi is a versification made of verses rhymed among themselves and used to describe generally long topics. However, it has been known that mesnevis are not made of large volumes, and they have also been written. In our work, we have elaborated on texts that we consider as ?short mesnevis?. In published collected poems, we have come across the first example of short mesnevis in the XIV century.Short mesnevis don?t have a standard place among the collected poems. Mesnevis taking place in Dibace have the largest share.Short mesnevis are usually written with titles. Short mesnevis with special titles have the largest share among short mesnevis with titles.There is no limitations in number of verses of short mesnevis, which are a type of versification made of verses. They could be written in any desired verse number and length. However, short mesnevis are usually written in 2-50 verses.Verses widely used in short mesnevis are by the order of mefâ?îlün mefâ?îlün fe?ûlün; fâ?ilâtün fâ?ilatün fâ?ilün; fe?ilâtün mefâ?ilün fe?ilün of the aruz verse.Short mesnevis written in the XIV-XVI century don?t contain sectionings generally.Various topics have been studied in short mesnevis. Mesnevis focusing on religious topics have the largest share among these subjects.Short mesnevis are usually written without appellations.Key words1.Verse style2. Mesnevi3. Short mesnevis4. Dibace5. Collected poems