Şebeke analizi ile proje yönetimi
Project management with network analysis
- Tez No: 227435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir proje çalışmasından maksimum ölçüde başarı sağlamak için, öncelikle projeyi oluşturan faaliyetlerin, bunların birbirlerine olan bağımlılıklarının ve öncelik ilişkilerinin en iyi şekilde tanımlanması gerekmektedir. Tüm bunlar ise CPM ve PERT Analizi tekniklerindeki faaliyetleri ve olayları gösteren şebeke diyagramları sayesinde sağlanabilmektedir.Çalışmada, proje planlama teknikleri kısaca anlatılmış, proje planlama teknikleri olan CPM ve PERT'in tarihsel gelişimleri, özellikleri ve amaçları anlatılmıştır. Ve çalışmanın dördüncü bölümünde bir inşaat projesine PERT tekniği uygulanmıştır. Projenin kritik yolu ve bitiş süresi planlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to obtain maximum benefits from a project study, firstly, the activities comprise the project, dependence of each others and indispensable relations have to be defined well.For this purpose,system diagrams were used in order to determine the events and activities in the CPM and PERT analysis techinuqes.In this study, the project planning techniques called CPm and PERT's historic improvements, features and aims were explained.In the fourth part, PERT technique has been implemented to a building project and also tried to plan the project's critic path and the final time.