Yabancı bankaların Türkiye'de kuruluşu ve faaliyetleri
Permission for establising and operating of foreing banks in Turkey
  1. Tez No: 277102
  2. Yazar: EMEL BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilindiği üzere, bankacılık sektörü her ülkede ekonomik hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak görülmektedir. Ekonomik hayatın devamlılığı ve etkinliğini sürdürebilmesi aynı zamanda bu sektörün kendisinden beklenen amaçları yerine getirebilmesi ile gerçekleşebilecektir. Bu alanda etkinliğin, verimliliğin ve devamlılığın sağlanabilmesi ancak bu alana hizmet edebilmesi için yürürlüğe sokulmuş olan kuralların ve ekonomik hayatın kendine özgü prensiplerinin varlığı ile mümkün olabilecektir.Bu temel nedenlerle, iki bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, ilk olarak bankacılık kavramının ifade ettiği anlam, ekonomi alanındaki yeri ve önemi ile Türkiye'de bankacılık alanındaki tarihsel gelişimde nasıl bir süreçten geçildiği ve bu alanda yürürlüğe sokulan hukuki mevzuatlar ve bu mevzuatların getirdiği yenilikler üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu bölümde, yabancılar hukuku ve vatandaşlık hukuku çerçevesinde bankaların kuruluşu ve konunun bütünlük içinde algılanabilmesi için devletin ekonomik hayata müdahale nedenleri ve bu nedenleri oluşturan önemli unsurlardan biri olan 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun uygulanmasını sağlayan BDDK'nın neden bağımsız bir idari otorite olarak nitelendirilmesi konuları açıklığa kavuşturulmuştur.Tezin ikinci bölümünde ise, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun amaç ve kapsamı çerçevesinde yerli ya da yabancı sermayeli bankaların Türkiye'de bankacılık sektörüne girmek için almaları gereken kuruluş ve faaliyet izni sürecinin nasıl işlediği, kuruluş ve faaliyet izni olan iki aşamalı bir izin sisteminin nedenleri ile yabancı bankaların Türkiye'de bankacılık sektöründe hangi şekillerde faaliyette bulunabilecekleri ve uygulamada yerli bir bankadan farklı bir uygulama ile karşılaşıp karşılaşmadıkları üzerinde bir değerlendirme yapılmıştır.Öte yandan, 5411 sayılı Bankacılık Kanunun uygulanma alanı itibarıyla özel bir kanun olması nedeniyle, DYYK'ya tabi olmayışına da değinilerek, DYYK'nın amacı ve kapsamı da ortaya konulmuştur. Yabancı bankaların DYYK'ya tabi olmayışının temel nedeni olarak, devletin düzenleme yaparak müdahale etmek istediği ekonomik alandaki özel düzenlemelerin uygulanmasının daha öncelikli bir öneme sahip olması gelmektedir. Bu nedenle, DYYK amaç ve kapsam maddeleri çerçevesinde ancak uygulanacak olduğu alanda özel bir düzenleme ya da uluslararası bir antlaşma yok ise hüküm ifade edecektir.Anahtar Sözcükler1.Banka2.Yabancılar Hukuku3.Kuruluş İzni4.Faaliyet İzni5.Yabancı Banka
Özet (Çeviri)
[BUDAK, Emel]. [Permission for Establising and Operating of Foreing Banks in Turkey], [Thesis of Masters], Ankara, [2009].The banking sector plays an important role for the economic life and the financial sector. This role includes providing economic growth and maintaining economic stability. To reach these objectives, banking sector needs detailed rules and regulations. These regulations are enacted and controlled by governments because the health of the banking system has significant impact on the entire financial sector. As a result, government needs to legislate well in order to avoid possible risks caused by the banking sector.This thesis consists of two main sections. The first section focuses on the definition of banking sector and its scope, effects and role on the overall economy. This part also reviews the historical background of the Turkish banking system and the changes in Turkish Banking Act versus EU banking law legislation. Apart from the legal changes, foreign investments are examined both in theory and in practice according to law of non-citizens, which is part of private international law. There is also discussion of the Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) duties and the enforcement of The Banking Act by BRSA as ?independent regulatory agency?.In the second section, It is compared foreign bank investments to the Act of Foreign Direct Investment, which was introduced in 2003 to promote foreign direct investments in Turkey. Since Banking Act is a essential rule for banking sector, it is universally applied to any case relating to banking sector. As a result, Act of Foreign Direct Investment is put in to practice if there is no other special regulation or international treaty on foreign investments in Turkey.Last part of the thesis focuses on The Banking Act and the procedures for establishing and operating for a national bank or foreign bank in Turkey. These include banks headquartered abroad with representative offices and foreign brunches in Turkey. Revocation of establishment and operating permission and restriction of operating permission are also evaluated.Key Words1-Bank2-Law of Non- Citizens3-Permission of Establishment4-Permission of Operating5-Foreign Bank