An Emersonian reading of Henry James s the Portrait of a Lady and Edith Wharton s the Age of Innocence
Henry James in the Portrait of A Lady ve Edith Wharton in the Age of Innocence adlı eserlerine Emersonian bakış açısı
  1. Tez No: 227971
  2. Yazar: SEVİNÇ ELAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÜÇELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, toplum ve birey arasındaki çatışma ve bu çatışma sonucu elde edilen bireysel özgürlük temalarını incelemektir. Ralph Waldo Emerson'ın ?Self-Reliance? adlı denemesindeki temaların ışığında, Henry James'in The Portrait of a Lady (1908) adlı romanındaki Isabel Archer ve Edith Wharton'ın The Age of Innocence (1920) adlı romanındaki Newland Archer karakterleri analiz edilecektir. Bireyler ve toplumsal normlar/kurallar arasındaki çatışma; bu çatışmaların, bireyin kendini keşfetme ve anlaması sonucunda elde ettiği deneyim ve süreci nasıl etkilediği ve geliştirdiği, bu tezin ana temasını oluşturmaktadır. Edith Wharton'ın The Age of Innocence adlı eserinde yansıttığı toplumsal hiciv ve eleştiri de ayrıca ele alınacaktır. Tezdeki ilk bölümde, bireysel tatminlik ve kişisel özgürlüğün Emerson'ın ?Self-Reliance? adlı eserinde nasıl tanımlandığını ve Henry James'in The Portarit of a Lady adlı romanındaki Isabel Archer ile Edith Wharton'ın The Age of Innocence adlı romanındaki Newland Archer'ın `Emersonian öz'leri ele alınmaktadır. Daha sonraki bölüm, Isabel'in kişisel özgürlüğünü elde etme sürecinde- hem kendi benliğinde hem diğer karakterler ile- yaşadığı çatışmalar ve nihayetinde kazandığı bilinçlenme ve kişisel tatminliği yansıtmaktır. Son bölümde, toplumun beklentileri ve kendi istekleri arasında kaldığı ikilem ele alınarak, Newland karakteri analiz edilecektir. Isabel gibi, Newland nihayet kendi benliğini keşfetmiş ve anlamıştır ki, gerçek bireysel tatminlik kişinin önce kim olduğunu kabullenmesi ve hayattaki beklentilerini görebilmesi ile başlar. Yapılan hataları kabullenebilmek ve sonuçlarına katlanabilme erdemini gösterebilmek ise bu süreçte atılacak ilk adımdır. Kurallar ile çevrili toplumun bir parçası olan birey, hem bu sosyal döngünün bir parçası olmak, hem de bireysel özgürlüğünü yaşamak ihtiyacı hisseder. Bu tez, kısaca, bu kişisel vetoplumsal çatışma sonucunda elde edilebilecek bireysel özgürlüğün bir süreç olduğunu, bu süreç sonunda alınan kararlar esnasında, iyi ya da kötü, bireyin, Emerson'ın dediği gibi, daima kendine güvenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is dealing with the conflict between social and individual fulfilment. Using Henry James?s The Portrait of a Lady and Edith Wharton?s The Age of Innocence through literary writings, specifically from the perspective of Emerson?s ?Self-Reliance?, the focus will be on James?s Isabel and Wharton?s Newland Archer?s search for personal freedom. In this respect, this study is an attempt to explore the conflicts between individuals and the norms/codes of society; and how these conflicts inform and transform the experience and possibility of personal freedom attained in self-awareness. I will also discuss social satire and criticism in relation to self-freedom stressed by Edith Wharton in her novel. The first chapter of this thesis deals with how individual fulfilment is described in Emerson?s essay, ?Self-Reliance?. Isabel and Newland?s Emersonian selves will also be emphasized in this chapter. The next chapter attempts to examine Isabel?s self-consciousness as she gradually attains her self-liberty through her final renunciation; and the last chapter aims to explore the dilemma of Newland Archer who yields to convention and sacrifices his personal freedom. Like Isabel, however, he comes to his self-discovery realizing that, in order to achieve his self-freedom, he has to acknowledge who he really is and what he really expects from life. Having the decency to admit one?s failure and be able to face with its consequences is the first initial step for one to take in this process. One always is in need to be a part of society as well as to fulfil one?s individual expectation. This thesis will argue that self-freedom is a learning process leading to some decisions, revealing its consequences, better or worse, and making some decisions from those learnings for further improvements in all parts of life. The important point, however, in this process, as Emerson underpins in his Self-Reliance, is to ?trust thyself?.