Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma yönetimi politikası
The politics of development administration Republic's of Turkey
  1. Tez No: 312437
  2. Yazar: ENDER AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin kalkınma yönetimi politiğinin ortaya çıkışı, gelişimi ve sonuçlarının neler olduğu, hangi siyasi tercihler üzerinde yükseldiği, uluslararası siyasal ve ekonomik konjonktürle ne ölçüde eklemlendiği veya ne tür bir ilişki içinde olduğu ve nasıl bir arka plana dayandığı konusu incelenmektedir. Bu bağlamda kalkınmayı planlayıp yönetecek kurum olarak ortaya çıkan Devlet Planlama Teşkilatı'nın kuruluşuna neden olan tarihsel birikimin yanı sıra, kalkınma yönetiminin konusu olan, kalkınma planları ve programlarının hazırlanması, bunların hedefler doğrultusunda uygulanması ve başarılmasının yönetimi ile azgelişmiş idari kapasitenin geliştirilmesi çalışmanın asıl ilgi alanını oluşturmaktadır.Çalışmanın iki denencesi bulunmaktadır. Birinci denencesi: Türkiye yaklaşık iki yüzyıldır süregelen kalkınma hedefi doğrultusunda birtakım politikalar ortaya koyarken, benimsenen yanlış politikalar ve kalkınmanın iyi yönetilememesi nedeniyle kalkınma sürecinde tam anlamıyla başarılı olamamıştır.Bir diğer denence ise, küreselleşen dünyada gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan veya azgelişmiş ülkeler arasındaki uçurum giderek artmaktadır. Türkiye ?gelişmekte olan ülkeler? sınıfından çıkarak, ?gelişmiş ülkeler? sınıfına, kalkınma politikalarını ve kalkınmanın yönetilmesini, kendi sorunlarını ve önceliklerini belirleyerek dâhil olabilir.Çalışmada iki yüzyıldır devam eden ve içinde bulunduğumuz küreselleşme çağında bile heyecanından hâlâ hiçbir şey kaybetmemiş olan Türkiye'nin kalkınma ve ?muasır medeniyetler seviyesine ulaşma? hedefi ve politikası, kalkınmanın yönetimi sorunu çerçevesinde Türkiye'nin modernleşmesi, çağdaşlaşması gibi farklı terimlerle adlandırılan ve ülkenin geri kalmışlıktan kurtulması çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the emergence of development administration politics of Turkey. It also examines what are the results? On Which political preferences does the Turkish development policy rely? What kind and what size does it have connection with international political and economic conjucture and structure? And what kind of background does the development of Turkey rely on?Major interesting area of this study has been The State Planning Organisation and historical acumulation behind the establishment of this organisation. Beside that, this study has also dealth with development planning, program preparing and their application in the improvement of less developed administrative capacity.This study has two hypothesis. The first, Turkey has not been succesful for its two century?s of endavour because of wrong policies and weak administration. Second one is that the gap between developed and developing or less developed countries is getting higher. Turkey could possibly change its rank from developing to developed countries by a good administration of development policy and by determining its own problems and preferences.In this global age Turkey?s aim to reach ?the level of modern civilisations? is examined in the light of modernisation process of Turkey.