Sosyo-kültürel faktörlerin savaştaki önemi
The importance of sociocultural factors in war
  1. Tez No: 228135
  2. Yazar: TANER KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
?Sosyo-Kültürel Faktörlerin Savaştaki Önemi? isimli tez çalışmamızda sosyal antropolojinin alt disiplini olan, uygulamalı antropolojinin önemine vurgu yapılmıştır. Uygulamalı antropoloji, bu bilimi kullanarak her türlü toplumsal sorunu tespit, değerlendirme ve çözme demektir.Sosyal antropolojinin uygulama alanlarından birisi olan savaştaki etkin kullanımına en iyi örnek Ruth Benedict'in yaptığı ve o yıllarda en etkili çalışma olan ?Krizantem ve Kılıç?tır. Tezimizde II. Dünya Savaşı'ndaki bu araştırmadan yola çıkarak, antropolojinin ne kadar önemli ve etkin olduğu, verilen diğer örneklerle de halen günümüzde de çok geçerli bir yöntem olabileceği genellemesine varılmıştır.Yine araştırmadaki örneklerden görüleceği gibi sosyal antropolojiden her alanda faydalanmak mümkündür. Özellikle de insan faktörünün etkin olduğu sektörlerde mutlaka kullanılmalıdır. Bunun başında da hem insanla çalışan hem de insanla savaşan ordular gelmektedir. Sosyal antropolojinin geleneksel muharebelerde ve özellikle de isyanlarda ve terörle mücadelede etkin olacağı çok açık görülüyor.Antropoloji, özellikle de sosyal antropoloji; farklı yaşam biçimlerinin mümkün olduğunu göstererek, sosyal çalışmalara olumlu bir etki yapmış, sosyal bilimlerin ufkunu genişletmiştir. Tüm dünyada faydalanılan ve çok gözde bir bilim dalı olma yolundadır, sosyal bilimlerin metinlerine bakıldığında, antropolojiye önemli referanslar verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, named as ?The Importance of Sociocultural Factors In War?, the value of applied anthropology, the subhead of social anthropology, is emphasized. Applied anthropology means, using this science, determination, evaluation and solution of all manner of communal trouble.?Chrysanthemun and The Sword?, Ruth Benedict?s effective study in those years, is the best reference for operative usage of in war, one of the application fields of social anthropology. In our thesis, starting from this study in II. World War, it is generalized that anthropology has a very important, efficient and by aid of others examples stil has a very current technique.In all fields, social anthropology could be profited by, as understood from the examples in the study. Especially it must be used in the sector, which in human factor is effective. In the ahead of these is coming armies, which working by human, also battle against human. It is openly appeared that social anthropology will be efficient in conventional wars and especially insurgencies, figting against the terrorism.Anthropology, especially social anthropology, by showing possible of different life styles, made a positive effect to social studies, enlarged the social sciences scope. It is on the way of to be a favorite and profited science branch, it is seen that antropology is given very important references, when looked at social secience?s texts.