The correlation between anxiety and emotional intelligence in foreign language learning
Yabancı dil öğreniminde kaygı ve duygusal zeka arasındaki korelasyon
  1. Tez No: 228367
  2. Yazar: SEVİNÇ YERLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI ÖZLEM TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Linguistics, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde, Duygusal Zeka kavramıyla ilgili tartışmalar giderek artmış, insanlar hayatta başarılı olmaları için gereken zekanın yalnızca IQ ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda Duygusal Zeka kavramının da başarıyı yakalamakta önemli rol oynadığını fark etmeye başlamışlardır.Öte yandan, yabancı dil öğrenimini olumsuz yönde etkileyen duygusal faktörler de yabancı dil öğretmenleri ve öğrencileri için yıllar boyu önemli bir problem teşkil etmiştir.Bu çalışmada, duygusal faktörlerden olan kaygı ve duygusal zeka arasındaki ilişki incelenmiştir. Yabancı dil öğrenimi sürecinde yaşanılan kaygının nasıl azaltılabileceği ile Duygusal Zeka kavramının eğitim sürecindeki rolü araştırılmış ve bazı öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Kaygı ile Duygusal Zeka arasındaki korelasyon incelenmiş ve yabancı dil sınıflarında kaygıyı azaltmak için Duygusal Zeka kullanımının öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the past two decades, questions about Emotional Intelligence have started to arise. Apart from IQ, people wanted to learn about the missing part of their intelligence, EQ. They realized that, IQ was not enough itself to bring success, but another dimension; emotional intelligence had also a big role in success equation.On the other hand, the affective factors that obstruct foreign language learning have long been a vital problem for language learners and teachers.In this study, the relationship between ?Anxiety? and ?Emotional Intelligence? was examined. Some suggestions for alleviating language anxiety were presented and the role of Emotional Intelligence in educational settings was tried to be shown. The correlation between Anxiety and Emotional Intelligence was tried to be emphasized, and the usage of Emotional Intelligence in foreign language classes to alleviate anxiety is also mentioned.