Viyolonsel eğitiminde vibrato öğretimi
Teaching of vibrato in violoncello education
- Tez No: 228366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, viyolonsel eğitimine yeni başlayan öğrencilerin, bir müzikal ifade olarak algılanan vibratoyu nasıl öğrendiklerini, öğrenim sürecinde ne çeşit problemlerle karşılaştıklarını ve vibratoyu nasıl geliştirebildiklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada konu ile ilgili ön çalışma yapılmış, viyolonsel eğitimine yeni başlayan öğrencilerin temiz ses üretme ve vibrato ile ilgili problemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte viyolonsel öğrencilerinin, müzik eğitiminin ileriki aşamasında müzikal açıdan yetersiz olabilecekleri saptanmıştır.Araştırmada sonuca ulaşmak amacıyla izlenen yol, betimsel olup, bu konuda yeterli kaynak olmadığından dolayı alan uzmanlarının görüşleri alınmış ve vibratonun eser üzerindeki kullanımına ilişkin bilgilerin doğruluğunu test etmek amacıyla bilgisayar destekli analiz yapılmıştır. Araştırmada kullanılan yöntem ve tekniklerin yeterli olduğu, örneklemin evreni yansıttığı varsayılarak tamamlanan çalışma sonucunda viyolonsel eğitiminde vibrato öğrenimi için öğrencilerin belli bir düzeyde olmaları gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is made to determine how the beginner students of violoncello learn vibrato, which is believed to be a musical expression, what kind of problems they face with in the learning process and how they can develop it.In this research it was made pre-study in concerning with the subject. It was observed that the beginner students of violoncello had some problems in producing pure voice and vibrato when sources surveyed. Besides, it was also determined that they could show incapability in their further music education.The way, followed by the aim of getting the result in this research is descriptive one. As there is a lack of resources in this field, expert opinion was sought and a computer ?based analysis was carried out to assess the use of vibrato on musical works. It was concluded that the methods and techniques were suitable for the study and the sampling reflected the universe of the thesis. It was also deduced that students should have an accepted level of capability for learning vibrato in violoncello education.