Tourism as an agent of change İzmir ? Alaçatı case in Turkey
Değişim aracı olarak turizm İzmir ? Alaçatı örneği
- Tez No: 228469
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Sosyoloji, Public Administration, Architecture, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, tarımsal ekonomilerin çöktüğü kırsal yerleşimlerde kentleşme sürecinininarkasındaki dinamikleri incelemektedir. Bu süreçte yerelin turizm yoluyla pazarlanabilecekdeğerlerinin farkına varıldığında, değişim aracı ve canlandırıcı dinamik olarak turizmebaşvurulması gerektiği yaygın görüştür. Yerel kaynakları öne çıkaran bu görüş,küreselleşmenin de sunduğu teknik olanaklardan yararlanarak, yerelliklerin turizm pazarındayarıştırılması stratejisine dayanır. Sürecin yerel ekonomiyi çeşitlendireceği, yerel topluluğungeneline refah getireceği beklenir. Bu uğurda, yerel demokrasi adına, yerel sivil toplumörgütlerine ve yerel yönetimlere atfedilen işlevsellik büyüktür. Böylece turizme sahne olanmekanda, etkinlikleri yerel, ulusal ve ulus aşırı ölçekte değişkenlik gösteren farklı aktörleriniktidar süreci başlar. Bu tezde, kırsal alanlardaki bu dönüşümlerin, büyük kentlerdekidönüşüm süreçlerini doğuran politik süreçlerden ayrı tutulamayacağı savunulmaktadır. Herikisi de sistem krizlerinin çözümü çabalarıdır. Kırsaldaki bu dönüşümler de, kendi içindekaybedenleri ve kazanları olan sınıfsal süreçler olarak algılanmalıdır. Bu amaçla, kentlerdedevlet organlarından piyasanın kendi mekanizmalarına kadar değişkenlik gösteren araçlarlasermaye birikim sürecini başlatan bu sınıfsal stratejinin, yereldeki araçlarının neler olduğusorgulanmıştır. Bu sorgulamanın hedefi, yerel sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimdir.Amprik çalışma için hızlı bir turizm gelişimi ve beraberinde dönüşüm yaşayan bir Egekasabası, bir turizm planına dayanmayan yerel bir hareket ve otonom bir gelişim olarakbilindiği için seçilmiştir. Değişimde rol alan aktörler ve yerel topluluk üyeleriyle yapılanmülakatlardan elde edilen, niteliksel verilere dayalı bir alan çalışması yapılmıştır. Kentli ortasınıftan turizm yatırımcılarının değişimi başlatıp yönlendirdiği saptanmıştır. Finansalolanakları ve kültür sermayesi yerel topluluğunkinden öte olan bu aktörlerin, sivil toplumörgütleri yoluyla temsiliyet arayışına yönelip eyleme geçtikleri ve ardından yaşanan budeğişimin gerçekliklerini kendi lehine yapılandırmak adına iktidar uyguladıkları sonucunaulaşılmıştır. Yerel halkın kapasitesini aşan bu gerçeklikler yerel halkın katılımına gerekçeoluşturmamış, yerel halkın aktör olarak ancak mal varlıkları yoluyla karar yapım süreçlerinietkileyebildiği sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla, yerel halk mallarını turizm ile birliktegelişen emlak piyasasında hızla satarak yada kiraya vererek, gelişen turizmin baş aktörleriolan kentli orta sınıfın sermaye birikim sürecini hızlandırmıştır. Bu gelişmeyle paralel olarakyerel yönetim de, ulusal ve ulus ötesi büyük yatırımcıları işletmeci bir yaklaşımla bölgeyeçekmeye çabalayan karşıt gücü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the dynamics behind the urbanisation processes in ex-rural areaswhere agricultural economy had collapsed. Being aware of local values marketable intourism, applying tourism as an agent of change is a pervasive vision. This approach relieson strategies that highlight local resources to compete in the tourism market by making useof technical means of globalisation. It is expected that the process diversifies localeconomies in order to bring welfare to the entire local community. To this end, a greatfunctional role is attributed to local NGOs (non-governmental organisations) and localgovernments on behalf of local democracy. Thus, a power process begins in the placesubjected to tourism development. The actors in this power process can be effective atdifferent scales like local, national and supra-national. This thesis maintains that thetransformation in rural areas cannot be kept distinct from the political processes that result inthe transformation of cities. Both transformations endeavour to solve system crises. Thetransformation in rural areas should be accepted as a process of class strategy that has bothwinners and losers itself. For this purpose, this thesis investigated the local agents of thisclass strategy, whereas it initiates the capital accumulation process in cities by the agents ofeither state apparatuses or market mechanisms. This investigation aims at the role of localnon-governmental organisations and local governments in this process. An Aegean townwhich faced a rapid transformation along with tourism development is selected for the casestudy because the development was known as an autonomous local movement that was notbased on a tourism development plan. The case study was based on qualitative data fromdeep-interviews with local community members and the actors of tourism development.According to the findings of the study, entrepreneurs that belong to mid-classes of big citiesinitiated and conducted the development process. These actors, who had more financialmeans and cultural capital than the local community, represented themselves and actedthrough local NGOs; then, they examined power in order to construct rationalities of thedevelopment in their own favour. These rationalities which were beyond capacities of localpeople did not result in participation of local people in the development process. Localpeople only affected the process of decision-making through property holdings.Consequently, capital accumulation process of this mid-class, the main actors of thedevelopment, was accelerated because local people sold or rented out their properties in thereal estate market developed by the tourism. On the other hand, the local governmentformed a counter power striving to attract both national and supra-national big capitalto the town in the process.