Avrupa Birliği ve Türkiye'de tüketici hakları mevzuatının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of consumer rights regulations in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 229273
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAYİP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa Birliği ve Türkiye'de Tüketici Haklarının karşılaştırmalı olarak ele alındığı bu çalışmada, birinci bölümde tüketici kavramı ve yasal dayanağı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Türkiye'de uygulanmakta olan 4822 Sayılı Kanun ile Değişik 4077 Sayılı ?Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun?la tüketicilere getirilen haklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde Avrupa Birliği Komisyonu'nun bu alanda yayınlamış olduğu direktifler ile, Türkiye'de uygulanmakta olan tüketici hakları karşılaştırmalı olarak, belgeler üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a comparative analysis of consumer rights in Turkey and the European Union. In the first section, the concept of consumer and its legal foundation have been studied. In the second section, the rights introduced by ?Act No. 4077 on Consumer Protection as Amended by Act No. 4822? have been investigated. Third section makes a comparative analysis of consumer rights by considering the directives of the European Union Commission on this subject and the regulations in force in Turkey.