Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun bağımsız denetim sistemi üzerindeki etkinliği
The effectiveness of Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority on independent audit system
- Tez No: 581324
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Artan nüfus ve işletme sayısı ile denetim sisteminde görülen aksaklıklar zamanla hem denetim sisteminin hem de denetim anlayışının değişmesini zorunlu hale getirmiştir. Ancak denetim her zaman olması gereken bir olgu olarak varlığını sürdürmüştür. Dünyadaki denetim anlayışında meydana gelen gelişime paralel olarak Türkiye'de de sistem ve sistem üzerindeki otoriteler değişimden payını almış ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ışığında 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu oluşturulmuştur. Bu çalışmada da, Türk idari teşkilatında nispeten genç bir kurum olan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun yapısı, görevleri, dünyadaki gelişime ne derece uyum sağladığı, bağımsız denetçiler ile vergi müfettişleri üzerinde nasıl bir etki bıraktığı incelenmiştir. Bunun için bağımsız denetçiler ve vergi müfettişleri üzerinde bir anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda ulaşılan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problems in the audit system due to the increasing population and number of enterprises, it has necessitated to change both the audit system and audit approach in time. However, the audit has always continued its existence as a phenomenon that should be. In parallel with the development in audit approach occurring in the world, system and authorities over the system in Turkey has received their shares from those changes and in the light of the Turkish Commercial Code numbered 6102, with Decree Law numbered 660,“The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority”was established. In this study, it has been examined that the duties and structure of“The Public Oversight, Accounting and Auditing Standards Authority”, which is a relatively young institution in Turkish administrative organization, the extent to which it adapts to developments in the world, and how it has an impact on independent auditors and tax inspectors. For this, a survey was conducted on independent auditors and tax inspectors. The results of the application were evaluated.