Limon suyu ve limon konsantresi üretimi ve bileşim unsurları üzerinde araştırma
Research on the composition and production of leman juice and lemon concentrate
- Tez No: 23023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi LÎMON SUYU VE LİMON KONSANTRESİ ÜRETİMİ ve BİLEŞİM UNSURLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMA Name la ASEFÎ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimleri ve Teknolojisi Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Nevzat ARTIK 1992. Sayfa :80 Jüri: Doç. Dr. Nevzat ARTIK : Prof.Dr. Ömer L. GURSES : Yrd.Doç.Dr. A. Levent BAYINDIRLI Limon suyu, askorbik asit içeriği nedeniyle vitamin kaynağı olarak turunçgiller içinde önemli yeri olan lezzet verici bir meyve suyudur. Bu araştırmada limon suyu ve limon suyu konsantresini bileşim unsurları ile pektolitik enzim uygulamasının limon suyunun randımanı, viskozitesi ve bulanıklığı üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca 2 ve 8 aylık depolama süreleri sonunda bileşim öğelerinde ortaya çıkan değişim incelenmiştir. Limon suyu örneklerinde mineral bileşim öğelerindeİÜ ilk sıraya potasyum almakta daha sonra sırasıyla kalsiyum, fosfor, sodyum, onu izlemektedir. Ayrıca limon suyu demir ve çinko açısından da zengin bir meyve suyudur. Limon suyundan üretilen farklı bileşimdeki içeceklerde panelistler tarafından yapılan duyusal analizler sonucunda en yüksek puanı fcl.5 tuz içeren limon suyu ve limon squash örneği almıştır, özellikle limon squash yazın serinlemek amacıyla çok sevilerek içi lebi lecek bir ürün olarak panel ist lerce beğeni kazanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: limon suyu, bulanıklık, enzim uygulaması, viskozite, bileşim öğesi, depolama süresi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Theaia RESEARCH ON THE COMPOSITION AND PRODUCTION OF LEMON «JUICE AND) /LEMON CONCENTRATE,Narmela ASEFt Ankara University Graduate School af Natural and Applied Sciences Department of »Food Science and Technology, Supervisor» Assoc. Prof, Dr. Nevzat ARTIK » 1992. Pages» 80, Juryi Assoc. Prof. Dr. Nevzat ARTIK t Prof.Dr. Ömer L. GÜRSES: j Ass. Prof.Dr. A. Levent BAYINDI RLI The lemon juice which is a fruit Juice having an impor^ tant place among the citrus as the source of vitamins due to its content of ascorbic acid. In the course of this research, the effects of the ingredients of lemon juice and lemon concentration and pectolitic enyzems application on the yield, viscosity and turbidity of lemon juice and also the change in the ingredients which has been arisen at the end of 2 and 8 monhts storage peri ods have been searched.In the mineral ingredients of lemon juice, the potassium comes first, and then calcium, phosphor, sodium follow in this order, Furthermore, lemon juice is a rich fruit juice from the standpoint of ferrous and zinc contents. ka a result of sensory analysis by the panelists for the beverages having different ingredients which are produced' with lemon juice. The samples of lemon juice having salt the rate of 1.5% and limon squash obtained the highest score. The lemon squash has gained admiration ©f the panelists as a product which can be consumed for cooling particularly in summer time. KEY WORDS: Lemon juice, turbidity, enzyme application, viscosity, ingredient, storage period.