İlköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımına ilişkin bilgi ve alışkanlıkları (Kayseri ili örneği)
Information and habits of primary school teachers on the usage of computer and internet (Kayseri sample)
- Tez No: 231063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM SULTAN TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin bilgisayar ve internet kullanımına ilişkin bilgi ve alışkanlıkları ile eğitim amaçlı bilgisayar ve İnternet kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemektir.Bu araştırmada, Kayseri iline bağlı Melikgazi ve Kocasinan ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan sınıf öğretmelerinin bilgisayar ve İnternet kullanım durumlarıyla birlikte eğitim amaçlı İnternet kullanımı hakkındaki görüşleri incelenmiştir.Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın veri toplama aracı olarak kullanılan ?Öğretmenlerin Bilgisayar ve İnternet Kullanımları Anketi?, ilgili alanyazın göz önünde bulundurularak hazırlanmış ve 2007?2008 eğitim öğretim yılında sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Toplam 500 sınıf öğretmenine anket soruları dağıtılmış, bunlardan 385'i geri dönmüştür. Buna göre % 77 oranında bir geri dönüş olmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde ve frekans analizleri kullanılmıştır. Bu araştırma ile ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS programından yararlanılmıştır.Sınıf öğretmenleri yaşlarına göre incelendiğinde, genç yaştaki öğretmenlerin ileri yaştaki öğretmenlere göre daha yüksek düzeyde bilgisayar ve İnternet kullandığı ortaya çıkmıştır. Sınıf öğretmenleri bilgisayar ve İnternet kullanımını daha çok kendi kendilerine öğrenmişlerdir. Bilgisayar ve İnternet kullanan öğretmenler çoğunlukla ofis programlarından, arama motorlarından ve elektronik posta hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Genel olarak sınıf öğretmenleri bilgisayar ve İnternet'in öğrencilerin eğitim düzeyini yükselttiği görüşündedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the knowledge and habits of primary school teachers on computer and Internet use at school and their attitudes towards the Internet and computer use for educational purposes.In this study, the ideas of primary school teachers at Melikgazi and Kocasinan regions of Kayseri and their habits of using the computer and the Internet for educational purposes were investigated.In this research, descriptive method was used. The literature for data acquisition methods were considered and the survey was applied to primary school teachers for the term 2007?2008. A total of 385 primary school teachers replied to survey out of 500 which means a % 77,0 response ratio. Collected data was analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).When the age of the teachers was analyzed, it was found that the rate of computer and Internet use of young teachers is higher than the old teachers.Most of the primary school teachers learned how to use the computer and the Internet by themselves. They usually use the office programs, search engines and electronic mail. In general, primary school teachers think that teaching of how to use computer and the Internet helps students develop their educational level.