Mukaddimetü'l-Edeb grameri
A grammar of Mukaddimetü?l-Edeb
- Tez No: 231088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARGUNŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Mukaddimetü'l-Edeb Grameri isimli bu çalışma Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Ana bilim Dalı Yeni Türk Dili Bilim Dalı'na yüksek lisans tezi olarak sunulmak amacıyla hazırlanmıştır.Mukaddimetü'l-Edeb, çeşitli dil unsurlarını (Karahanlı, Oğuz, Kıpçak, Kanglı, yerel ağızlar) bünyesinde barındıran Harezm Türkçesinin söz varlığı, ses ve şekil özellikleri bakımından en önemli eserlerindendir.Çalışmamızın giriş kısmında eserin yazıldığı Harezm bölgesinin tarihi ve dili, eserin yazarı ve özellikleri hakkında bilgi verdik. Daha sonra Mukaddimetü'l- Edeb'den elde ettiğimiz verileri 1. Ses Bilgisi, 2. Kelime Yapımı ve Çekimi, 3. Kelime Türleri, 4. Cümle Bilgisi bakımından inceledik. Ses bilgisinde, kelimelerde görülen ses değişmeleri ve özelikleri ortaya kondu. İsimler ve fiiller kelime yapısı bakımından basit, türemiş ve birleşik olmak üzere üç bölümde ele alındı. İsimler ve fiillerin aldıkları çekim ekleri ve bunların işlevleri üzerinde duruldu. İsim ve fiillerin dışındaki diğer kelime türleri olan sıfatlar, zamirler, zarflar ve edatlar da ayrı ayrı incelendi. Cümle bilgisinde, metinde yer alan cümleler yapı bakımından sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
This theses that called A Grammar of Mukaddimetü?l-Edeb prepared for presenting to Erciyes Univesity Social Scinses Institute, Turkish Language and Literature Main Science Branch, Modern Turkish Science Branch.Mukaddimetü?l-Edeb is one of the the important text of Harezm Turkish wich supports various language (Karahanlı, Oğuz, Kıpçak, Kanglı and local dialects properties) in its structure.In introduction part of our study we submited history and the language of the Harezm area, the writer of book and main characteristics of it. Than we examined datas in the point of views: 1. Phonology, 2. Morphology, 3. Parts of Speech, 4. Syntax.. In phonology we betrayed phonetic changes at the words. Nouns and verbs are been analyzed by their structures as simple, compound and derived. Terminations that added to verbs and nouns analyzed bye their functions. Then we determined adjectives, adverbs, pronouns and postpositions at the book. After all this we made explanations about the syntax of Mukaddimetü?l-Edeb.