OHSAS/TS 18001 uygulamalarının çalışma yaşamı kalitesine etkisi
Effects of OHSAS/TS 18001 occupational health and safety practices on worklife quality
  1. Tez No: 231365
  2. Yazar: YASEMİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
OHSAS/TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun, yönetmelik ve tüzüklerin ışığı altında, işletmedeki söz konusu riskleri ortadan kaldırarak veya en aza indirerek, sağlıklı, güvenli bir çalışma ile sağlıklı bir çalışma ortamının yönetilmesini tanımlayan uluslararası bir standarttır.Bu çalışmada OHSAS/TS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uygulamaları, çalışma yaşamı kalitesini oluşturan unsurlar açısından ele alınmaktadır. Bu amaçla, uygulamaların çalışma yaşamı kalitesinde etkilerini belirlemek üzere, uygulama firmada gerçekleştirilen OHSAS/TS 18001 çalışmaları, Standart ve çalışma yaşamı kalitesi arasındaki ilişkiyi inceleyen bir yaklaşımla araştırılmıştır.Çalışma göstermiştir ki OHSAS/TS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Standardı Uygulamaları, çalışma yaşamı kalitesini olumlu yönde etkilemektedir.ANAHTAR KELİMELER : OHSAS/TS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Standardı, Çalışma Yaşamı Kalitesi
Özet (Çeviri)
OHSAS/TS 18001 Occupational Health and Safety Management System is an international standarts that defines a set of occupational health and safety requirements aimed for minimizing the occupational health and safety riks in companies by laws, policies and procedures.In this study, OHSAS/TS 18001 Occupational Health and Safety Practices are approached from the worklife quality factors. For this reason, to define the effects on worklife quality, the relationship between OHASA/TS 18001 standarts and worklife are reseached in sample company.As a result of this study, OHSAS/TS 18001 Occuppational Health & Safety practices in companies has positive effects on worklife quality.KEY WORDS : OHSAS/TS 18001 Occupational Healty and Safety Standarts, Worklife Quality