Resmi ve özel kurumlarda görev yapan işitme engelliler öğretmenlerinin yeni ilkokuma yazma öğretim programına ilişkin görüşleri
Opinions of public and private teachers of hearing impaired on new early reading and writing curriculum
- Tez No: 231476
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TÜLAY ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlkokuma yazma öğretimi; öğrencinin tüm yaşamı boyunca kullanacağı bilgi ve becerilere giden yolda çok önemli bir süreçtir. Bu sürecin başarıyla tamamlanabilmesi, ilkokuma yazma programının etkililiğine bağlıdır. 2005?2006 eğitim öğretim yılının başından itibaren uygulanmak üzere, tüm ilköğretim programlarında bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişim öncesinde Türkiye genelinde dokuz ilde pilot uygulamalar gerçekleştirilmiş ve programın uygulanmasına başlanmıştır.Bu araştırmada, işitme engelliler öğretmenlerinin 2005?2006 eğitim öğretim yılı itibariyle uygulamaya başlanan yeni ilkokuma yazma öğretim programı ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara'da bulunan üç işitme engelliler ilköğretim okulunda görev yapan 37 işitme engelliler öğretmeni ile on işitme konuşma eğitim merkezinde görev yapan 14 işitme engelliler öğretmeni olmak üzere toplam 51 kişi oluşturmuştur. İşitme engelliler öğretmenlerinin görüşleri, araştırmacı tarafından geliştirilen 52 maddelik bir anket ile belirlenmeye çalışılmıştır.Ölçme aracının kapsam geçerliğini sağlamak için anket, uzman görüşlerine başvurularak düzenlenmiştir. Anketin güvenirliğinin hesaplanmasında, ?Test-Tekrar Test Yöntemi? kullanılmıştır. Anketin birinci ve ikinci uygulamalarından elde edilen puanlar için iç tutarlılık katsayısı (Cronbach Alfa) hesaplanmıştır. Birinci uygulamaya ait iç tutarlılık katsayısı .93, ikinci uygulamaya ait iç tutarlılık katsayısı .96 bulunmuş, bu şekilde anketin asıl uygulamaya hazır hale geldiğine karar verilmiştir.Anketin asıl uygulaması 2007?2008 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında gerçekleştirilmiştir. İşitme engelliler öğretmenlerinin her bir maddeyle ilgili belirttiği görüşler sıklık (f) ve yüzde (%) olarak hesaplanmış, tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda işitme engelliler öğretmenlerinin; yeni ilkokuma yazma öğretim programının kazanımları, içeriği ve değerlendirme ögeleri ile ilgili olarak, genel anlamda olumlu görüş bildirdikleri, ses temelli cümle yöntemi ve bitişik eğik yazı kullanımıyla ilgili olarak ise olumsuz görüşe sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda, elde edilen sonuçlara dayalı olarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir.Anahtar SözcüklerYeni İlkokuma Yazma Öğretim Programı, Ses Temelli Cümle Yöntemi, Bitişik Eğik Yazı Kullanımı
Özet (Çeviri)
Early reading and writing education is a very important process that the pupils will use the knowledge and abilities gained in their entire life. Completion of this process successfully is up to efficiency of early reading and writing curricula. There had been some changes made in elementary school curricula to be applied from the beginning of 2005-2006 academic years. Before these changes, pilot applications had been performed in nine cities throughout Turkey and the curricula started to be implemented.In this study, the aim was to determine of opinions of the hearing impaired teachers, about new early reading and writing system that had been started to be implemented in the beginning of 2005-2006 academic years. Research working group have been constituted from total of 51 teacher; 37 teachers of the hearing impaired, working in 3 different hearing impaired schools in Ankara and 14 teachers of hearing impaired working in 10 different hearing and speaking centers. The opinions of hearing impaired teachers had been tried to be determined by a questionnaire of 52 items developed by the researcher.For the provision of scope validity of the measurement tool, questionnaire had been edited with the basis of the opinions of a specialist. ?Test Repeat Test Method? has been used for calculating the reliability of the questionnaire. Internal consistency coefficient (Cronbach Alfa) has been calculated for the scores achieved from first and second administration of the questionnaire. Internal consistency coefficients for the first and second applications have been determined as .93, and .96, so that it has been decided that the questionnaire was ready for the main application.Actual administration of the questionnaire had been carried out at the second term of 2007-2008 academic years. The opinions of teachers of hearing impaired, about every single item had been calculated as frequency (f) and percentage (%), tabulated and interpreted.As the result of the research, it has been determined that the teachers of hearing impaired have in general positive opinions about objectives, content and evaluation methods of new early reading writing system and they have negative opinions about the phonic based sentences method and usage of adjoined italic writing. The suggestions based on the results of the research have also been added to the study.Key WordsNew Early Reading and Writing Curriculum, Phonic- Based Sentence Method, Use of Cursive Writing