Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının firmaların finansal performasına etkileri: Türkiye'deki firmalar üzerine ampirik bir çalışma
Effects of foreign direct investment on financial performance of firms: An empirical study of firms in Turkey
- Tez No: 231686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KARAMUSTAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının firmaların finansal performansı üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, Türkiye'de bulunan ortak girişim (Joint venture) biçimindeki firmalar ele alınarak, bu firmalara anket uygulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, doğrudan yabancı yatırımların tanımı, tarihçesi, doğrudan yatırımın şekilleri, avantaj ve dezavantajları, yatırım sebepleri, ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, dünyada doğrudan yabancı sermaye yatırımlarıyla ilgili yapılmış olan bazı ampirik çalışmalar incelenmiştir. Son bölümde ise, çalışmanın amacı ve çalışmada kullanılan yöntem ve metodoloji hakkın bilgi verilmiştir. Bununla beraber, Türkiye'de bulunan yabancı sermayeli firmalara uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler ortaya koyulmuş ve bu veriler incelenerek değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study, foreign direct investment are effects on financial performance of firms. For this purpose, some of joint ventures investigates in Turkey and survey apply this joint ventures. The first chapter of study, definition of direct foreign investment, FDI forms, advantage and disadvantages of FDI and factors that effecting foreign direct investment dwell upons.The second chapter, about same subject studies that making in the world give informations. The last chapter, survey datas that applying joint venture firms in Turkey shows and this datas investigates.