Volunteer motivation: A study on AÇEV's functional adult literacy program volunteers
Gönüllü güdüsü: AÇEV?in işlevsel Yetişkin okuryazarlığı programı gönüllüleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 231947
- Danışmanlar: DR. AYŞE CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı insanların gönüllü etkinliklere katılmalarına neden olan güdüsel etkenleri araştırmaktır. Ayrıca çalışmada gönüllülerin demografik özellikleri ile güdüsel etkenleri arasındaki, gönüllülerin demografik özellikleri ile gönüllü çalışmaya devam niyetleri arasındaki ve gönüllülerin güdüsel etkenleri ile gönüllü çalışmaya devam niyetleri arasında ilişkiler irdelenmiştir.2007?2008 Akademik yılında İzmir, Bursa, Adana ve Diyarbakır illerinde kurs vermekte olan 71 İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı Programı gönüllüleri bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır.Araştırma sonuçları gönüllülerin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu, yaşlarının 41 ile 50 arasında olduğunu, üniversite mezunu, evli, evhanımı ve çalışmadıklarını göstermektedir. Ayrıca sonuçlar gösteriyor ki, gönüllüler çoğunlukla özveri ile ilgili nedenlerden güdülenmektedir. Kişisel gelişime ve bağlılığa dayalı nedenler ise işlevsel yetişkin okuryazarlığı gönüllülerine ait diğer güdüsel etkenlerdir.Analizler katılımcıların kişisel gelişime dayalı nedenlerinin eğitim durumuna göre değiştiğini göstermektedir. Ancak diğer demografik özellikler ile gönüllülerin güdüsel etkenleri arasında; gönüllülerin demografik özellikleri ile gönüllü çalışmaya devam niyetleri ve gönüllülerin güdüsel etkenleri ile gönüllü çalışmaya devam niyetleri arasında bir ilişki belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the motivational factors affecting the people to participate voluntary activities. Also, the relationship between demographic characteristics and volunteers? motivational factors, the relationship between demographic characteristics and volunteers? intention to continue voluntary work, and the relationship between the volunteer motivation and the volunteers? intention to continue voluntary work are examined in this study.The sample of the study consists of 71 Functional Adult Literacy Program volunteers who gave literacy courses in the 2007-2008 academic year in Izmir, Bursa, Adana, and Diyarbakır.The results show that the majority of volunteers are between 41-50 years old, graduated from university, married, housewives and unemployed. Volunteers are mostly motivated from altruistic reasons to volunteer, and personal improvement reasons and affiliative reasons are other motivational factors affecting FALP volunteers.The analysis indicates that the participants? motivations related to personal improvement change through their educational level. However, there is no relationship between other demographic variables and volunteers? motivation; between demographic variables and volunteers? intention to continue voluntary work; and also between volunteers? motivational factors and their intention to continue voluntary work.