Bakır(II)?alfa benzoin oksim kompleksi kullanılarak birlikte çöktürme yöntemi ile eser elementlerin zenginleştirilmesi ve ayrılması
Pre-concentration and separation of trace metals with copper(II)-alpha benzoin oksime complex co-precipitation method
- Tez No: 232202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, değişik ortamlardaki bazı eser elementler (Pb, Ni, Co, Mn, Cd ve Cr ) ve altın içerisindeki bakırın Cu(II)-? Benzoin oksim kompleksi ile birlikte çöktürülerek ayrıldıktan ve zenginleştirildikten sonra alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. İlk olarak birlikte çöktürme yöntemi pH, bakır ve ? - Benzoin oksim reaktif miktarı , çökeleği ayırmak için gerekli santrifüjleme süresi gibi bazı analitik değişkenler için optimize edildi. Sonuç olarak optimum şartlar altında sadece Cr(III)' un, kantitatif olarak birlikte çöktürülebileceği ve altın içerisinde safsızlık olarak bulunan bakırın Cu(II)-? Benzoin oxim kompleksi ile ayrılabileceği bulundu.Optimize edilen yöntem hemodiyaliz solüsyonuna ve deniz suyuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, some trace elements (Pb, Ni, Co, Mn, Cd ve Cr ) were determined by flame atomic absorption spectrometer after preconcentrated with coprecipitation Cu(II)-? benzoine oxime complex in various samples. Several analytical parameters governing the efficiency of the coprecipitation method were optimized including pH of sample solution amount of Cu(II), amount of ?-benzoine oxime and centrifuge time. Finally, at optimum conditions, it was found that only Cr(III) was quantitatively coprecipitated and Cu(II) impurities in gold samples was separated with Cu(II)-? benzoine oxime complex.The optimized method was applied to dialysis solutions and sea water.