Flurbiprofen molekülü ve metal komplekslerinin deneysel ve teorik incelenmesi
The experimental and theoretical investigation of flurbiprofen molecule and its metal complexes
- Tez No: 232757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA GÜNEŞDOĞDU SAĞDINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Flurbiprofen dimerin (FBF) ve metal komplekslerinin[M2(FBF)4, burada M=Cu ve Hg], FT-Raman ve FT- IR spektrumları sırasıyla 4000-400 ve 3500-50cm-1 aralığında kaydedildi. Flurbiprofen' in titreşim bandlarının işaretlemesi B3LYP/6-31G(d,p) seviyesinde yoğunluk fonksiyoneli teorisi (DFT) kullanılarak yapıldı. Ölçeklendirilmiş hesaplanan dalga sayıları deneysel değerlerle çok iyi uyum gösterdi. Cu ve Hg komplekslerinin deneysel FT-Raman ve FT-IR spektrumları flurbiprofenin titreşim spektrumları ile karşılaştırıldı ve spektrumlardaki değişimler tartışıldı. Titreşim spektrumları, yapı ile spektrumların iyi uyum içinde olduğunu gösterdi. Moleküllerin elektronik spektrumları titreşim verilerine destek olması ve yapıların belirlenmesi için incelendi.FBF dimer ve komplekslerinin yapısal ve elektronik özellikleri teorik olarak yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile B3LYP/LanL2DZ seviyesi kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The FT-Raman and FT- IR spectra of flurbiprofen (FBF) dimer and its Cu(II) and Hg(II) complexes with formula [M2(FBF)4, where M=Cu and Hg] have been recorded in the region 4000-400 and 3500-50cm-1, respectively. The assignments of vibrational bands of flurbiprofen were made using density functional theory at B3LYP/6-31G(d,p) level. The scaled calculated wavenumbers showed very good agreement with the experimental values. The experimental FT-Raman and FT- IR spectra of Cu and Hg complexes have been compared with vibrations of flurbiprofen and have been discussed changes in the vibrational spectra. The analyses of the vibrational spectra have been shown that there were structures-spectra correlations. UV results gave further support to the vibrational data.The structural and electronic properties of FBF dimer and its complexes have been also investigated theoretically by performing density functional theory calculations.