Müzik öğretmenlerinin çocuk şarkılarına yönelik görüşlerinin, ilköğretim 6. sınıf müzik öğretim programı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluating the opinions of music teachers about the children songs within the 6th grade music teaching programs
- Tez No: 234418
- Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, müzik öğretmenlerinin çocuk şarkılarına yönelik görüşlerinin ilköğretim 6.sınıf müzik öğretim programı kapsamında değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunmaktır.Araştırmanın evrenini Ankara ili ilköğretim devlet okullarında görevli 366 müzik öğretmeni, örneklemini ise 50 müzik öğretmeni oluşturmaktadır.Müzik öğretmenlerinin konuyla ilgili görüşlerini almak üzere uygulanan anket, likert tipi beş seçenekli maddeler kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada analizler için elde edilen P değerleri 0.05 hata düzeyi ile karşılaştırılmıştır. Dolayısıyla çalışmadaki analiz sonuçları %95 güven seviyesinden yorumlanmıştır. Çalışmada yer alan analizler SPSS 16,0 ve MINITAB 15,0 istatistik paket programları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is evaluating the opinions of music teachers directed the children songs repertory in the general music education within 6th grade curriculum and giving suggestions according to the results which was gained by the help of the research.The government primary schools in Ankara and the 366 music teachers working in these schools compose the borders of the research and also 50 music teachers compose the sample group of it.The survey which is aimed for having the opinions of the music teachers about the subject has been prepared by using the five choice like likert type materials. P value which is obtained for the analysis during the study is compared with the 0.05 mistake level. Accordingly, the analysis results in the study are commented from the % 95 reliance level. The analysis placed in the study has been had by using the SPSS 16.0 and MINITAB 15.0 statistic packet programs. The suggestions have been given towards the results of the research.