Personalization of foreign language learning in constructivism: A postmodern perspective
Oluşturmacı bağlamda yabanci dil ögreniminin kişiselleştirilmesi: Postmodern bir yaklaşım
- Tez No: 234426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada oluşturmacılık kuramı ışığında kişiselleştirilmiş ders programının Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü öğrencilerinin başarı düzeylerine etkisi ölçülmüştür. Dolayısıyla araştırmanın amacı geliştirilen başarı testi ile oluşturmacı bir uygulama olan kişiselleştirmenin etkisini incelemek ve bu uygulamanın İngilizce eğitiminde uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Çalışmada aynı zamanda öğrencilerin normal öğretim veya ikinci öğretim bölümlerinde okuyor olmaları ile mezun oldukları okulun başarılarına olan etkisi de incelenmiştir.Araştırma evreni 2008?2009 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü öğrencilerinden 44 öğrenci ile oluşturulmuştur.Bu araştırma deney ve kontrol grubu üzerinde uygulanmış ve ön-test ve son-test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Uygulama 6 hafta sürmüştür. Bu süreçte deney grubuna (n=22) oluşturmacı metotlarla hazırlanmış kişiselleştirilmiş dersler sunulurken kontrol grubu (n=22) geleneksel metotlarla çalışmıştır. Her iki gruba da öğrendikleri konulara yönelik 40 soruluk çoktan seçmeli bir test uygulanmıştır. Test sonuçları istatistikî ve sözel olarak sunulup yorumlanmıştır.Araştırmanın sonucunda, İngilizce öğretiminde oluşturmacı bir uygulama olan kişiselleştirmenin öğrenci başarısını artırdığı yönde olumlu olarak etkilediği ve araştırmaya katılan öğrencilerin normal öğretim veya ikinci öğretim olmaları başarı düzeylerinde farklılık yaratırken; mezun oldukları okulun öğrencilerin başarı düzeyini etkilemediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of personalized course activities under the light of constructivism on the success level of students studying at Eskişehir Osmangazi University Foreign Languages Department has been assessed. Thus, the main purpose of this research is to examine the effect of the constructivist instruction, personalization on the success levels of students with an achievement test and to display the employability of this instruction within Foreign Language Learning. In the research also students? department types: day or evening classes and high school types have been examined in relation to their success.The research population has been composed of 44 students studying at Eskişehir Osmangazi University Foreign Languages Department in the second term of 2008-2009 education years.This research has been implemented on experimental and control groups besides pre-test and post-test control group pattern has been used. The practice process continued approximately for 6 weeks. Within this process, while the experimental group (n=22) was instructed by constructivist personalized methods, the control group (n=22) was instructed by traditional methods. Both groups were administered a 40-question multiple choice test directed to the subject matters they learnt. The findings are interpreted statistically and verbally.As a result of the research, it is seen that the constructivist personalized instruction in Foreign Language Learning has a positive effect by increasing the students? success. It is also proved that students? department types: day or evening classes can create a difference in their academic achievements; however their high school types do not have a significant effect on the success levels of the students.