İlköğretim ikinci kademe sosyal bilgiler öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına ilişkin görüşleri
Second stage of basic education teachers social information about the constructivist approach to learning
  1. Tez No: 234463
  2. Yazar: AYŞEGÜL TURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve araştırma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde çalışmaya genel bir giriş yapılmaış ve çalışmanın amacı, önemi,problem durumları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde çalışmaya ilişkin kuramsal çerçeve incelenmiş ve detaylı bir şekilde her yönü ile Yapılandırmacı Öğrenme Yaklaşımı incelenmiştir.Üçüncü bölümde araştırmanın yürütülmesi esnasında izlenen yöntem belirtilmiş, buna bağlı olarak verilerin toplanması ve analizi aşamalarından bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde araştırma süresince elde edilen bulgulara ve bunlara dayalı olarak yapılan yorumlara yer verilmiştir.Beşinci bölümde sonuç ve öneriler basamağı yer almaktadır.Yapılan bu araştırma ile Yapılandırmacı Öğrenme Yaklaşımı'na ilişkin olarak Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin karşılaştırmalı bir biçimde görüşlerinin değerlendirilmesi amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The descriptive research method is used in this study and the work consists of five parts.A general introduction has been made in the first section and focused on the aim, importance, problem situations of the study.Theoretical framework ,in the context of literature scanning, relating to the study ,has been examined and the Constructivist Learning Approach has been analysed with every aspect and in a detailed way .Method ,followed during the execution of the research ,is cited in the third section and depending on this ,stages of data collection and analysis have been mentioned.The findings obtained during the study and comments made depending on these ,have been given in the the fourth section.The result and recommendation stages are in the the fifth section.The comparative evaluation of the opinions of Social Sciences Teachers relating to the Constructivist Learning Approach is aimed at this study.