Atletizmde müsabaka öncesi mistik geleneksel dini inanışlar ve rahatlama yöntemleri
The pre-competition relaxation methods, superstitions and traditional religious beliefs
- Tez No: 234478
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, Türkiye'de Profesyonel olarak atletizm spor branşları ile uğraşan sporcuların müsabaka öncesi, inandıkları ve uyguladıkları mistik, geleneksel inançları ve rahatlama yöntemleri nelerdir nedenleri araştırılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türkiye Atletizm Süper Liginde mücadele eden sporcular oluşturacaktır, çalışmanın örneklemi Atletizm süper liginde mücadele eden yaşları 15 ile 25 yaş arasında değişen 100 bayan ve 100 erkek toplam 200 Atletten oluşmuştur.Ölçme Aracı; Örneklemin sportif performanslarını etkileyebileceği düşünülen batıl inanç, ritüel, Çevresel destek, dini inanç gibi psikolojik faktörler literatür taraması sonucu belirlenmiş ve bu faktörleri ifade eden cümlelerden oluşan bir anket formu hazırlanarak sporculara uygulanmıştır.Kullanılan anket formunun güvenilirlik düzeyini incelemek için iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Anketin CRONBACH alfa katsayısı .75 dir. Anketin güvenilirlik analizine ilişkin ayrıntılı bulgular tablo 1-A da görülebilir.Bu araştırmada anketten elde edilecek veriler için SPSS 11 istatistik programı kullanılacaktır. Bu program içerisinde frekans (f), yüzde (%), Ki-Kare Testi sonuçları dikkate alınmış p=0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the reasons of THE PRE-COMPETITION RELAXATION METHODS, SUPERSTITIONS AND TRADITIONAL RELIGIOUS BELIEFS of the professional athletes in Turkey are studied.The environment of this study will be formed by the athletes competeting in Turkish Super League of Atletics which is connected to The General Directorate of Youth and Sports. The research groups consists of 200 players, 100 men and 100 women between the ages of 15 and 25 who are competing in the Super League of Atletics.The measurement tools: The psyhcological factors such as superstitions, rituels, environmental support, religious beliefes are decided via literature scan, and a questionnaire indicating these factors are prepared and applied to the players.To study the reliability of the questionnaire, internal coherence coefficient is calculated. The CRONBACH alpha coefficient is .75. Findings about the reliability analysis of the questionnaire can be found in Table 1-A.SPSS 11 statistics software will be used to analyze the research results of this study.. The correlation is controlled chi-square test and it accepted that p=0,05 as a meaningful degree.