İlköğretim I. kademe görsel sanatlar dersinde üç boyutlu uygulamaların öğrenci yaratıcılığına etkisi
The act of about three dimensional aplications to student creativity in visual art lessons at the level of I. primary
- Tez No: 234479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlköğretim I. kademe, görsel sanatlar dersinde üç boyutlu çalışmaların öğrencilerin yaratıcılığı ve zihinsel tasarlama sürecine etkilerini saptamaktır.Araştırmanın kavramsal çerçeve boyutunda belge ve arşiv tarama yöntemi ile içerik oluşturulmuş, uygulama aşamasında seçilen iki sınıfa deneysel yöntem uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları oluşturularak, bir gruba üç boyutlu, diğer gruba ise iki boyutlu çalışmalar yaptırılmış ve konu olarak da ?Küresel Isınma Sonucu Mutasyona Uğramış Hayvanlar? verilmiştir.Deney grubu ile kontrol grubunun çalışmaları yaratıcılık kriterlerini belirleyen 3 uzman tarafından puanlanarak bu puanların ortalaması alınmış, elde edilen bu puanlarla, yaratıcılık kriterlerinin her bir maddesinin frekans ve yüzdeleri alınmış ve tablolar oluşturulmuştur. Daha sonra da her iki grubun karşılaştırmalı frekans, yüzde tablosu çizilmiştir. Üç boyutlu çalışan grubun iki boyutlu çalışan gruba göre daha yaratıcı çalışmalar ortaya çıkardığı görülmüştür.Sonuç olarak, yaratıcılık kriterlerinin puanlamalarının sonuçlarından elde edilen verilere göre, kil ile çalışılan üç boyutlu uygulamaların öğrencilerin zihinsel tasarlama ve yaratıcı düşüncelerinin gelişimine önemli katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research it?s aimed to determined the effects of three 3D(three dimensional) works to student creativity and project of mind process at the level of first primary at visual art lessons.At the conceptual part of this study, information has been occured with document and literature review and at the application part, it has been applied experimental method to all of two classes. Experimental and control groups have been occured. One group studied 3D(three dimensional) with clay and the other, 2D(two dimensional) with drawing with the subject of ?Animal Mutation After The Global Warming?.The Works of experimental and control groups have been graded with three experts who determined the creativity criterions. All of the substance of creativity criterions have been avaraged. Those avaraged points freqency and percents have occured and tables were drawn. Comperative tables of frequency and percents were drawn.At the end of the datum of creativity grades of critations, 3D Works with clay is provided the students, developing the project of mind process and creativity thinking.