Türkiye'de başlangıç bağlama eğitimi için hazırlanmış metotların içerik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the books prepared for the beginning education of (baglama) according to appropriate ness for the beginning education in Turkey
- Tez No: 234477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma ile, bağlama başlangıç eğitimi için hazırlanmış metotlar belirlenen ölçek doğrultusunda incelenerek içerik bakımından analiz edilmiştir.Araştırmanın evrenini, Türkiye'de mevcut halen basımı yapılan metotlar oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılabildiği için örneklem alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında, bağlama başlangıç eğitimi metotlarını incelemek için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizinde ölçütler belirlenirken bağlama eğitimi veren öğretim elemanlarının görüşleri alınmıştır.Araştırma sonucunda, bağlama başlangıç eğitimi için hazırlanmış metotların bağlama eğitimine uygunluğu saptanmıştır. Metotlarda işlenen konuların belirlenen ölçütler doğrultusunda içeriği incelenmiş ve bağlama başlangıç eğitimi için hazırlanmış metotların büyük bir çoğunluğunun yetersiz olduğu görülmüştür.Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
?Bağlama? is analized accorrding to the measure that is defined by methods for beginning education with this rescarch.Content of research is formed by the methods that are stil begin published in Turkey. Samples are not taken because the whole content of research is reached. The content analyze method is used to examine the beginning education metod of bağlama in this research. Idias of bağlama teachers are considered while the measures are being defined in this content analyze.At the and of this research, it is seen that the methods prepared for beginning education are suitable for bağlama education.Content of subjects are examined according to the determined measures and it is seen that many of the beginning methods for bağlama education are unsufficient.At the research, suggestions are made based on the results.