İlkögretim ögrencilerinin internet kafelerden yararlanma biçimleri: Amaç ve kazanımlar üzerine bir inceleme
Usage ways of internet cafes for elementary school students: A research on aims and gains
- Tez No: 234615
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu arastırmanın amacı, internet kafelerin kullanım amaçlarını, internetkafelerde kazandıkları bilgisayar ve internet bilgi-becerilerini, internet kafelerinbilgisayar ve interneti etkin kullandırma durumunu ilkögretim kademesindekiögrencilerin görüslerine göre degerlendirmektir.Arastırmada tarama modeli kullanılmıstır. Ankara'da hizmet vereninternet kafelerde müsteri olarak bulunan ilkögretim ögrencileri arastırmanınçalısma evrenini olusturmustur. Arastırmada Ankara ilinin bes merkezilçesinde (Çankaya, Altındag, Keçiören, Mamak, Yenimahalle) yer alan ve veritoplama araçlarının uygulanmasına izin veren internet kafe isletmelerinde (herilçeden 3'er adet) bulunan ve veri toplama araçlarını yanıtlamayı kabul edenotuzar internet kafe müsterisi (ilkögretim ögrencileri) olmak üzere toplam 450kisi örneklem alınmıstır.iki bölümden olusan bir anket formu gelistirilmistir. Kisisel özellikleribelirleyen birinci bölüm 10 sorudan; bilgisayar, internet kavramlarına veinternet kafe kazanımlarına iliskin bilgilerini ve becerilerini belirleyen ikincibölüm 29 sorudan olusmustur.Anket formlarında ögrenci görüslerinin ortaya çıkarılmasında frekans(f)ve yüzde (%) degerleri alınmıstır. Ögrencilerin çesitli degiskenlere göreincelenmesinde kay kare ( 2c ) teknigi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to evaluate internet cafes in the scope ofusage aims, earned skills regarding computer/internet and the current situationof the service effectivity for computer/internet use according to elementaryschool students? thoughts.The screening method was used in this research. The elementary schoolstudents of the customers of internet cafes in Ankara forms the workspace. Inthe research, a total of 450 elementary student example is used comprising 30each accepted to answer the data collection tools from the customers ofinternet cafes which gave permission for the data collection tools application 3each located in the 5 different center districts (Çankaya, Altındag, Keçiören,Mamak, Yenimahalle).Two different polling form are developed. The one for determining thepersonal characteristics consists of 10, the one for determining adequacy andknowledge on computer, internet concepts and internet cafe earnings consistsof 29 questions.In the polling form to resolve the student thoughts frequency (f) andpercentage (%) values are taken. The ki square technique is used to examinethe students related to various parameters.