Suçun önlenmesinde MOBESE uygulaması İstanbul örneği ve bir alan araştırması
MOBESE implementation for preventing crime Istanbul sample and a field research
  1. Tez No: 235443
  2. Yazar: ALİ TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada büyük kentlerde karşılaşılan suç olaylarının önlenmesi amacıyla alınan güvenlik tedbirlerinden birisi olan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 17 Haziran 2005 tarihinde hizmete giren MOBESE ( Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu ) Projesinin etkinliğinin belirlenmesi ve Bakırköy İlçesi'nde yaşayan vatandaşların bu uygulamaya yönelik bakış açıları tespit edilmiştir.Kentleşme sürecine paralel olarak kente özgü değer ve normların benimsenmesi ve kente entegre olma konularında karşılaşılan aksaklıklar bireylerin sapma davranışları içerisine girmesine neden olmakta ve onları suç ve suçlu davranışlarına itmektedir. Kent hayatının getirdiği problemlerin yanı sıra planlama, göç, eğitim, sosyal ve fiziki çevre gibi pek çok faktör suçların artmasına neden olan etkenler arasındadır.Çalışmamızda kentleşme konusunun yanı sıra kentleşmeyle birlikte ortaya çıkan suç ve suçluluk kavramları ile ilgili literatürde yer alan görüşlere yer verilmekle birlikte suç olaylarının azaltılması çerçevesinde Emniyet Teşkilatı'nın teknolojideki hızlı gelişme ve değişime uyum sağlayarak ortaya koyduğu ve süreç içerisinde Coğrafi Bilgi Sistemlerini kullandığı MOBESE Projesi'nin ekonomik kaynakları ve etkinliği, maliyeti, bileşenleri ve sağladığı getirileri ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Bu doğrultuda, hizmete sunulan MOBESE Projesinin İstanbul ili Bakırköy İlçesi'nde yaşayan bireyler tarafından algılanmasının tespiti amacıyla Özgürlük Meydanı'nda yapılan alan araştırmasının sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MOBESE?s efficiency(mobile electronic system integration) which was launched on 17th of June in 2005, one of the precautions taken against preventing crime in capital cities and public opinion about this implementation in Bakırköy are examined.Paralel to urbanization process, the adaptation of the values and norms peculiar to urban and the deficienciesin integrating urban lead individuals to deviant bahaviours and urge them to crime and criminal behaviour. In addition to problems emerging from urban life; several factors like migration, education, social and physical environmentare among the ones which increases crime.In our study, views about crime and delinquency in literature emerging from urbanization are examined as well as the economic resources, efficiency, cost, elements, and profits in various titles.Turkish National Police?s MOBESE in which it uses geographic information systems to decrease the crime in adapting the fast change and transformation. In this aspect, the field research performed in Liberty Squareto examine the perception of the MOBESE Project, launched in Bakırköy among individuals.