Türkiye'de milliyetçiliğin ortaya çıkışı ve tek parti döneminde milliyetçilik anlayışları
The appearing of the nationalism in Turkey and the comprehensions of nationalism at the term of uncontested
- Tez No: 235467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Milliyetçilik akımının Türkiye'deki tarihsel gelişimi söz konusu olduğunda bunun tek bir yoldan ibaret olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Aslında milliyetçiliği Türkiye ekseninde düşünmek bir anlamda da bu farklı bakış açılarının ortaya koydukları entelektüel birikimi göz önüne almayı gerektirir. Bu anlamda Türkiye'de milliyetçiliğin doğuşunu ve gelişim süreçlerini incelerken Batı Avrupa kökenli olan ve çıkış noktası birbirinden farklılık arz eden bu kavramın Türkiye'ye sirayetinde Kültürel milliyetçilik yadsınamaz bir entelektüel duruşlar bütününü ifade ediyor. Milliyetçilik temelinde kültürel yoğunluklu bir bakışın egemen olduğu kültürel milliyetçilik söylemi açısından Türkiye'nin tarihsel ajandası oldukça zengindir. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarından günümüze değin ideolojik zeminde pek çok milliyetçilik söylemine ev sahipliği yapmıştır. Bu söylemlerden biri olan kültürel milliyetçiliğin ve daha sonra onun yerini alan Resmi milliyetçiliğin Türkiye'deki tarihsel gelişiminde, Anadoluculuk akımı pek çok açıdan önemli bir rol üstlenmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'deki milliyetçilik akımlarının doğuşu, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki milliyetçilik anlayışı ve Tek Partili Dönemdeki Türkçülük akımları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
It is not possible to pretent that the historical improvement of nationalism trends in Türkiye happened through only one way. Actually, thinking nationalism in Türkiye axis, also means we have to care about the intellectual knowledge of these different point of views. In this meaning when studying birth and evolution of nationalism in Türkiye, the spreading of this concept over Türkiye which is west europe origined and having different starting points, Cultural Nationalism means an incontrovertible intellectual attitudes integrity. In terms of cultural nationalism expression, which has a dominant view of cultures intensity in the basics of nationalism, Türkiye has a considerably rich historical agenda. Since the last times of the Ottoman Empire to the recent times, Türkiye is the homeland for so many nationalism expressions on ideological basis. Historical evolution of cultural nationalism which is one of these expressions and the official nationalism which takes the place of cultural nationalism in Türkiye, trend of Anatolialism has an important role for so many point of views.In this study subjects will be the birth of Nationalism trends in Türkiye, comprehension of Nationalism in the first years of republic and the trends of Turkism during the period of one political party. .