Stratejik rekabet üstünlüğü sağlama aracı olarak yenilik stratejileri ve bir uygulama
Innovation strategies as an alternative strategic tool that used for competitive advantage and an exploratory study
  1. Tez No: 235896
  2. Yazar: CEVAHİR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde yönetim, siyaset ve toplumsal hayatının en önemli kavramının ?değişim? olduğunu kabul edebiliriz. Değişim kelimesinin doğasında ise yerine yenisini koymak, yenilik yapmak kavramları mevcuttur. Örgütlerin yaşam sürelerinin, diğer bir deyişle devamlılıklarının nasıl sağlanacağı, sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün nasıl elde edileceği ve korunacağı konusu yönetim biliminin en önemli tartışmalarından birisi olmuştur. Yenilik, küçük ve orta ölçekli firmalar için, ekonomik büyümeye ve istihdamın artmasına katkıda bulunan en önemli araçlar arasındadır. Sürekli değişen bir dünyada hayatta kalma çabası için, yenilik yeteneği daha da kritik hale gelmektedir. Başarılı ürünler geliştirmek, belki de günümüz yöneticilerinin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biridir. Bu çalışmada ilk üç bölüm teorik altyapıyı, son bölüm olan dördüncü bölüm ise uygulama çalışmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we can accept that ?change? is the most important concept of both managerial, political and social lives. And the nature of the word, ?the change?, includes bring the ?new? instead of the ?old?, or making innovations. The question of sustaining the continuity of organizational activities as well as the competitive advantage is one of the most discussed topics in management science. Innovations are amnog the most important means through which firms contribute to increased employment and economic growth. Striving to survive in the ever changing world, the capability to innovate has become increasingly crucial for virtually all firms. Developing of succesful new products is probably one of the unique most important managerial problem today. In this study; the first three chapters presents the tehoritical background, the last chapter, that is the fourth, includes the exploratory study.