Alfa lipoik asit kullanan diyabetik nöropatili hastalarda sinir ileti çalışmalarının değerlendirilmesi
Assessment of nerve conduction studies in patients with diabetic neuropathy which used alpha lipoic acid
- Tez No: 236435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve amaç: Alfa Lipoik Asit'in kişiler ve deneysel diyabetikler üzerindeki çalışma sonuçlarının sinir iletimini geliştirmesi ve önlemesi nedeniyle, 1 aylık peryotta sinir iletim çalışmaları ve semptomlar üzerinde alfa lipoik asidin etkinliğini belirlemeyi amaçladıkYöntem: Bu çalışma sensorimotor semptomlu metobolik olarak stabil ve kontrol altındaki 20 diyabetik hastayı kapsamaktadır. Her hasta için nöropati semptom skoru ve sinir ileti çalışmaları kaydedildi. 20 poliklinik hastasına rutin takip ve tedavi protokollerine ilaveten 1 ay boyunca oral olarak günde 1 kez 600 mg alfa lipoik asit tedavisi verildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Because alpha-lipoic acid prevents or improve nerve conduction study results in experimental diabetes and in humans, we aimed to assess the efficacy of alpha-lipoic acid on the symptoms and nerve conduction studies during 1 month periodMaterials and Methods: Metabolically stable and under control 20 diabetic patients with sensoriomotor symptoms were included in this study. Diabetic Neuropathy Symptom score and attributes of nerve conduction studies were recorded for every patient. Twenty outpatients were assigned to treatment with 600 mg alpha-lipoic acid once a day orally for 1 month in addition to routine follow-up and therapy protocols.