Akut iskemik inme ile geçici iskemik atak tanılı hastalarda S100B protein düzeyleri ve risk faktörleri ile ilişkisi
Serum S100B levels in patients with acute ischemic stroke and transient ischemic attack and its relationship with risk factors
- Tez No: 236578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA KABAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İskemik inme, beyin dokusunda meydana gelen infarkt nedeni ile ani olarak ortaya çıkan patolojik bir durumdur. Geçici iskemik atak ise nörolojik defisit bırakmayan benzer patofizyolojiye sahip bir kliniktir. Bu çalışmada her iki grup hastada gliyal hücreye özgül S100B proteinin dağılımı ve risk faktörleri ile ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmaya akut iskemik inme tanısı alan 55, geçici iskemik inme tanısı alan 20 olgu dahil edilmiştir. Tüm hastalar bir nörolog tarafından değerlendirilmiştir. Tüm olgular bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmiştir ve tanılar klinik muayene eşliğinde konulmuştur.Olgulardan serum ve plazma örnekleri alınmıştır. Serum S100B düzeyleri bulguların başlangıcından itibaren geçen 3 gün içinde örneklenerek ELİSA yöntemi ile çalışılmıştır. Akut iskemik inme tanısı almış hastaların S100B ortancası daha yüksek bulunmuştur (63.86 pg/ m L, p=0.001). S100B düzeyleri yüksek sistolik kan basıncı değerleri ile korele bulunmuştur (korelasayon katsayısı 0.307, p= 0.023)Radyolojik inceleme ve nörolojik konsültasyonun olmadığı acil koşullarda S100B düzeyleri iskemik inme tanısını kuvvetlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Ischemic stroke is a pathological condition with acute onset that is caused by the infarction of brain tissue. Transient ischemic attack although has a similar pathophysiology leaves no neurologic deficiency. This study investigated the distribution of a glial specific protein, S100B, in two situations and its relationship with the risk factors.55 patients with the diagnosis of acute ischemic stroke and 20 patients diagnosed as transient ischemic attack were included in the study. All patients were clinically evaluated by a neurologist and then sent to computed tomography scanning and magnetic resonance imaging. Serum and plasma samples were collected. Serum samples for S100B were drawn within 3 days of symptoms onset and were measured by ELISA. The median S100B levels were higher in acute ischemic stroke patients (63.86 pg/ m L, p=0.001). S100B levels correlated with high systolic blood pressures (correlation coefficient 0.307, p= 0.023)S100B usage at acute settings, where radiologic examination and neurology consultation are not available, may strengthen the diagnosis of a ischemic stroke.