Bazı 1-tiyokarbamoil-4,5-dihidro-(2H)-pirazol türevleri üzerinde çalışmalar
Studies on some 1-thiocarbamoyl-2-pyrazoline derivatives
- Tez No: 236966
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PALASKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, 1-tiyokarbamoil- ve 1-N-sübstitüetiyokarbamoil-3-aril-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolin yapısına sahip yirmibeş bileşiğin sentezi yapılarak bu bileşiklerin monoamin oksidaz enzim (MAO) inhibisyonları incelenmiştir. 4'-F1uorobenzaldehit ve uygun asetofenonlarla alkali ortamdaki reaksiyonundan kazanılan şalkon (1-aril-3-(4-fluorofenil)-2-propenon) yapısındaki bileşiklerin, bazik ortamda tiyosemikarbazit ile reaksiyona sokulmasıyla 1-tiyokarbamoil-3-aril-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolin türevleri, hidrazin hidrat ile muamelesini takiben uygun izotiyosiyanatlar ile reaksiyonu sonucu ise 1-N-sübstitüe tiyokarbamoil-3-aril-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolin türevleri elde edilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisindeki özellikleri saptanmış, yapıları UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve elementel analizleri ile kanıtlanmıştır. Çalışma kapsamındaki bileşiklerin MAO enzim inhibe edici aktiviteleri ve enzim selektiviteleri incelenmiş, sentezi yapılan tüm bileşiklerin aktiviteleri dikkate değer kabul edilen düzeyde olduğu tespit edilmiştir. 1-tiyokarbamoil- ve 1-N-sübstitüetiyokarbamoil-3-(4-fluorofenil)-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolin yapısındaki beş bileşik selektif MAO-B inhibitörü aktivite, diğer tüm bileşikler ise selektif MAO-A inhibitörü aktivite göstermiştir. Bileşiklerden 1-N-metiltiyokarbamoil-3-(4-metoksifenil)-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolinin en etkili MAO-A inhibitörü aktiviteye sahip olduğu, aynı zamanda referans bileşik olan moklobemidden daha yüksek aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bileşiklerden 1-tiyokarbamoil-3-(4-fluorofenil)-5-(4-fluorofenil)-2-pirazolinin en etkili MAO-B inhibitörü aktiviteye sahip olduğu ve referans bileşik olan selejilinden daha yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, twenty five compounds having 1-thiocarbamoyl- and 1-N-substitutedthiocarbamoyl-3-aryl-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazoline structure have been synthesized and evaluated for their monoamine oxidase (MAO) inhibitory activities. Chalcone derivatives (1-aryl-3-(4-fluorophenyl)-2-propenone) have been synthesized by the reaction with 4?-fluorobenzaldehyde and appropriate acetophenones in alkaline media. 1-Thiocarbamoyl-3-aryl-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazolines have been prepared by the reaction of chalcone derivatives with thiosemicarbazide. 1-N-Substitutedthiocarbamoyl-3-aryl-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazolines have been synthesized by the reaction of 1-aryl-3-(4-fluorophenyl)-2-propenones with hydrazine hydrate followed by appropriate isothiocyanates. The physical and TLC properties of the compounds have been determined; their structures have been proved by UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, Mass spectra and microanalyses. MAO enzyme inhibitory activities and enzyme selectivity of the compounds were examined, and the activities of all synthesized compounds were found at the degrees of remarkable levels. Five 1-thiocarbamoyl- and 1-N-substitutedthiocarbamoyl-3-(4-fluorophenyl)-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazoline derivatives showed selective MAO-B inhibitiory activity, and all of the remaining compounds showed selective activity of MAO-A inhibition. It was demonstrated that, 1-N-methylthiocarbamoyl-3-(4-metoxyphenyl)-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazoline had the most effective inhibitory activity against to MAO-A, that was higher than the reference compound, moclobemid as well. It was also found that 1-thiocarbamoyl-3-(4-fluorophenyl)-5-(4-fluorophenyl)-2-pyrazoline was the most effective compound at MAO-B inhibition, and that compound showed higher MAO-B inhibition than the reference compound, selegiline.