Küresel ekonomik gelişmelerin güvenliğe etkileri
Affects of the global economic advancements on safety
- Tez No: 239294
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İki kutuplu dünya düşüncesinin sona ermesi ile birlikte dünya ekonomik merkezi üç gruba ayrılmış olup, bunlar Kuzey Amerika, Avrupa ve Pasifik havzasıdır. Bu bölgelerdeki rekabetin temel esasları; düşük maliyet, ileri teknoloji ve diğer pazarlara ulaşmaktır. Soğuk savaş döneminin ideolojik temelli tehdit unsurlarına ek olarak günümüzde din, etniklik, terör, uyuşturucu kaçakçılığı, mülteci akımı, XX.yüzyıldaki iki büyük savaşın nedenlerine ek olarak XXI.yüzyılda su kaynakları ve etnik çatışmalar kaos nedenleri olacaktır. Gelişmelerin bu şekilde devam etmesi neticesinde; küresel ekonomik gelişmelerin ulus-devlet yapısında ortaya çıkardığı tahribatla birlikte, küreselleşmenin zengin-yoksul arasındaki uçurumu her geçen yıl biraz daha arttıracağı; gelecek on yıllarda ise terör faaliyetlerinin yoksul kitlelerden zengin devletlere doğru artarak devam edeceği öngörülmektedir. Küresel ekonominin daha refah ve huzurlu bir toplum oluşturma amacının ise ancak dünyadaki gelir paylaşımının daha adil olarak yapılması ile mümkün olabileceği değerlendirilmektedir. Bunun gerçekleşmemesi durumunda artacak terör trendleri ile birlikte dünya arenası önümüzdeki 25-30 yıl içinde büyük kaoslara gebedir.
Özet (Çeviri)
With the ending of bipolar word thought, economic center of the word had seperated into three groups : North America, Europe and Pacific Basin. Main principals of the competiton on those areas are low cost, high technology and reaching other markets. In addition to ideologic based threat elements of the cold war period, nowadays religion, ethnics, terror, drug smuggling, refugee flow and in addition to reasons of two big world war on XX. Century, water supplies and etnical disagreements will be the cause of caos. By the result of these circumstances; its estimated that the gap of globalism between rich and pauper will incrase day by day and terror activites will incrase from rich countries to poor ones at next ten years as a result of the damage on nation-state structure which was triggered by the global economic circumstances. Plus, it is assumed that the goal for creating a more weal and peaceful society of the global economy will be achieved only if the income distrubition will be done in justice. In case of failure of achieving that goal, world arena will be imragnate for big caoses at next 25-30 years because of the increasing terror trends.