Uluslararası markaların yerel pazarlara entegrasyonunda pazarlama iletişimi yönetimi ve stratejileri
Marketing communication management and strategies in the integration of international brands into local markets
  1. Tez No: 239372
  2. Yazar: OLCAY GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Advertising, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarihsel döngüyü göz önüne aldığımızda ticaret ve iletişim arttıkça ekonomik hareketliliğin ve hayat standardının da yükselme eğiliminde olduğunu gözlemleriz. Thomas L. Friedman'ın ?Dünya Düzdür? isimli kitabında da savunduğu gibi; eğer insanların taleplerinin ve gereksinimlerinin sonsuz olduğunu kabul ederseniz sonsuz miktarda iş alanı yaratılabileceğini de kabul etmiş olursunuz. Tek kısıtlayıcı etken insanın hayal gücüdür.Kaynakların sonsuzluğu ve ikame edilebilirliği üzerine kendini konumlandırarak, özünde ihtiyaca yönelik bir hareket olan satınalma davranışını, psikolojik ve sosyal bir bağımlılık haline getiren kapitalizm, 21.yüzyılın küreselleşen dünyasında ise köklü bir evrim geçiriyor.İnsanlar bağımlılıklarını, beklentilerini, taleplerini artırarak sürdürebilecekleri, gerçekleştirebilecekleri ya da gerçekleştirebileceklerine dair inanç taşıyacakları bir sistemin parçası olma arzusu ile bu evrimin oluşumunu destekliyorlar. Peki ya markalar? Evrime adapte olabilmek için uluslararası pazarda ne gibi stratejiler geliştiriyorlar? Yeni oyun sahasındaki pazarlama iletişimi faaliyetleri nasıl şekilleniyor? Neleri doğru ve başarılı yapıyorlar, ne tür hatalar yapıyorlar?Bu çalışmanın amacı global pazarda faaliyet gösteren şirketlerin ve markaların pazarlama iletişimi stratejilerini hangi faktörlere göre şekillendirdiklerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
When we takethe historical cycle into consideration, we can see that there is a tendency of an increase in economic activities and living standarts as trade and communication increases. As Thomas L. Friedman claims in his book ?The World is Flat? if we except that humans demands and needs are infinite, we also except that an infinite number of work field can be created. The only restrictive factor is imagination.Capitalism which turned purchasing behaviour which is essentially an activity to meet the needs into a psychological and social addiction by positioning itself on the idea of the infinity and substitutability of resources has been evolving fundamentally in the globalizing world.People support the formation of this evolution with the desire to be a part of a system in which they can actualize or they can have the belief that they can actualize pursue the dependence, expectations and demands. How about brands? What type of strategies do they develop to adapt to this evolution? How are marketing communication activities shaped in this new playing ground? What do they do right and what type of mistakes do they make?The aim of this study is to analyze according to what factors do global companies and brands shape their marketing communication strategies.