Türkiye'de denetimli serbestlik sistemi
Probation system in Turkey
- Tez No: 239727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP MAKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Suç siyaseti açısından, sadece cezalarla toplumu korumak mümkün değildir. Suç işleyen kimseye en uygun müeyyidenin uygulanabilmesi için alternatif yaptırımlara ve güvenlik tedbirlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Modern ceza ve infaz anlayışı, bu tür infaz sistemlerinin doğmasına olanak sağlamıştır.Alternatif bir infaz sistemi olan denetimli serbestlik Amerika Birleşik Devletlerinde yüz elli, İngiltere'de yüz yıl önce kurulmuş, Avrupa'da ve diğer bazı ülkelerde uzun yıllardır uygulanmaktadır.Denetimli serbestlik sistemi; infaza kamu kuruluşlarını ve kamu yararına faaliyet gösteren kuruluşları da katmak suretiyle hükümlülerin toplumsallaşmasına katkı sağlamayı, sivil toplumun desteğini alarak suçtan zarar görenlerin ve eski hükümlülerin toplumdaki onurlu yerini almasına yardımcı olmayı, madde kullanan hükümlülere rehberlik yaparak onların rehabilitasyonuna katkı sağlamayı amaçlamaktadır.Yapılan bu çalışmada ülkemizdeki denetimli serbestlik sistemi ve konu ile ilgili kaynaklar incelenmiş; kısa sürede kurumsallaşmasını önemli ölçüde tamamlayan kurumun ceza infaz sisteminde önemli bir boşluğu doldurduğu, sistemin sosyal ve ekonomik faydalarının olduğu, sadece cezaların değil affın da alternatifi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of the criminal politics, the society can not be protected only by punishments. Alternative sanctions and security precautions are needed to apply the most appropriate sanction to the criminal. The modern punishment and execution insight allows these execution systems to be accomplished.Probation as an alternative execution system was estabilished one hundred fifty years ago in United States and a hundred years ago in United Kingdom. In Europe and in some other countries it has been applied for years.The aims of the probation system are to socialize the offenders through the public institutions, to take the social support of the civil society and make the people, who committed crimes and destroyed by crime get their honor back in society, to guide the addicted criminals and contribute their rehabilitation processes.In this study, the probation system and its literature in Turkey was examined. In conclusion, it is seen, that the probation system is institutionalized in an short time, filled a big gap in the penal system and also made social and economic contributions. The system is an alternative both for punishment and indemnity.