Kur'an-ı Kerim'de su
Water in the Quran
  1. Tez No: 240082
  2. Yazar: OSMAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Su, en büyük bilimsel muammalardan biridir. Bilim insanlarının üzerinde birçok araştırma yapmalarına karşılık tam olarak anlayamadıkları bir sıvı. Bu sıvı, insanlık tarihi boyunca haya¬tın merkezinde bulunmuş, insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için en temel ihtiyaç maddesi olagelmiştir. Canlı yaşamı için vazgeçilmez bir unsur olan suya, Kur'an-ı Kerim'in bakış açısının ne olduğu ve muhataplarına bu konuda ne söylediği meselesi çalışmamızın temel içeriğini oluşturmuştur. Özellikle son yıllarda dünyada baş gösteren küresel ısınmaya bağlı susuzluk problemi, kaybettiğimizde değerini anladığımız tüm şeyler gibi suyun da farkına varmamızı sağladı. İşte bu çalışmada, küresel ısınma ve buna bağlı olarak açık bir tehdit haline gelen susuzluk karşısında, Kur'an'ın suya verdiği değere dikkatlerin çekilmesi, su ile ilgili ayetlerde temel vurgunun ne olduğunun ortaya konması amacıyla ayetler irdelenmiş, bunu yaparken de tefsirlerden ve su ile ilgili bilimsel eserlerden yararlanılmıştır. Kur'an, yaratılışın ana mad¬desi olarak zikrettiği suya büyük önem vermiştir. Yüce Kelam'da iki yüze yakın yerde geçen su ve ilgili kelimeler bu öneme işaret etmektedir. Allah (cc) özellikle suyun rahmet yönünü vurguladığı ayetlerde muhataplarına suyun yeryüzünü nasıl canlandırdığını, tüm canlıların bu sudan faydalandıklarını ve suyun elden gitmesi durumunda hayatın yaşanmaz olacağını anlatmakta, böylelikle suyu verimli ve bilinçli kullanma Müslüman'ın zihnine işlenmektedir. Su olmadan yaşamın olmayacağı Kur'an tarafından da teyit edilerek insanlar düşünmeye davet edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Water is one of the biggest scientific conundrum. Althought ıt is exactly a liquid science people could?nt understand make a lot of research. This liquid has been there in center of life and then it had been the most basic material. This research?s basic contain is the water which is indispensable ingredient of alive of the life and the Quran is what does it want to say about this topic to the people and which of the outlook it has about this. Especially last years living thirstiness deponds on global warming can provide, understand and realize about what is mean that. Behold in this research with respect to water of verse of the Qurans had to studied about what does it say about worth of water and global warming and deponds on being a definite threat of thirstiness and we benefit tafsir and scientific writing in this research. Quran has been attached importance it and has said to us `water is the resourse of life. In supreme speech there are two hunred places regarding words of water can explain and indicate of important of it. GOD has emphasized in some verses especially in importance of water how it refreshs to earth and all vigorous benefits and want to explain if we loose water we can?t keep up to our life, hereby all muslims can understand of value of water and can use aware it.hereby it will confirm and we cant have a life if there is a thirstiness in world so all people will invite to think about it.