Multimedya tasarımlarındaki etkileşimin incelenmesi ve arşivlenmesi için bir sistem önerisi
A system for archiving and classifying interactions in multimedia applications
  1. Tez No: 240196
  2. Yazar: İRFAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. TEVFİK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Archive, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde, sayısal ortamda bugüne kadar geliştirilmiş olan multimedya uygulamalarının hepsine ulaşmak mümkün olmamaktadır. Multimedya uygulamalarının üzerinde çalıştığı platformların bir çok çeşidinin olması, platformlar arasında uyumun bulunmaması ve zamanla yeni platformlar geliştirildikçe eskilerinin kullanımdan kalkması, geçmişte geliştirilmiş multimedya uygulamalarına ulaşımı daha da zorlaştırmaktadır. Tez çalışması, multimedya tasarımların incelenerek içerdikleri etkileşimleri arşivleyebilecek bir sistem önerisi ve bu önerilen sistemin gerçekleştirilmesini hedeflemektedir.Şu an kullanılmayan platformlar için geliştirilmiş olan uygulamaları ya da uygulamalarda bulunan etkileşimleri inceleyebilmek için kullanılabilecek bir yöntem henüz geliştirilmemiştir. Dolayısıyla, geçmişe dönük olarak çalışacak olan arşiv sisteminin geliştirilmesi sürecinde; multimedya uygulama geliştirme, oyun tasarımı eğitimi ve etkileşim tasarımı eğitimi alanlarında bulunan araştırmacıların ve öğrencilerin, geçmişte üretilmiş olan multimedya uygulamalarının içerdiği kültürel miras ve etkileşim birikimlerinden mümkün olduğunca faydalanabilecekleri bir araç elde edilebilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada öncelikle mevcut olan etkileşim modelleri incelenmiş, arşivleme işlemine daha uygun bir hale getirilen etkileşim modeli temel alınarak, etkileşimlerin saklanabilmesini sağlayacak bir arşiv sisteminin özellikleri tanımlanmıştır. Bu özelliklere sahip olan arşiv sistemi oluşturularak, seçilen multimedya uygulamalarının incelenmesi ve arşivlenmesi işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is nearly impossible to reach all of the multimedia applications which were developed using digital media. Because of the variety of platforms and the lack of compatibility between most ot them, when a platform is out of date, it becomes harder to run multimedia applications that were designed for that specific platform, in newer versions. This thesis aims to suggest and develop an archiving system to archive multimedia applications together with their interactions.Nowadays, there is no developed method for analyzing interactions of multimadia applications which are developed for obsolete platforms. Therefore; maximizing the benefits of gathered cultural heritage and interaction information of the multimedia applications, for researchers and students who work on game design and interaction design subjects is aimed during the archive system developing process.In this research, we analyzed existing interaction models, then chose one of the most suitable model for the archiving system among them, and defined the properties of archiving system that will store interactions. After developing the archiving system according to these studies, the operations of storing and analyzing multimedia appliacations have been achieved.