Nesne yönelimli programlamanın yönetsel uygulamaları ve Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi örneği
The managerial applications of object oriented programming and the sample of Dumlupinar University Faculty of Economics and Administrative science
- Tez No: 240418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, İşletme, Information and Records Management, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yöneticilerin karar verme noktasında yararlandıkları, bilgilerin istenilen şekilde değerlendirilmesini sağlayan bilgi sistemleri hayatın her yerinde çalışmaktadırlar. Bu sistemlerin oluşumunda ise nesne yönelimli programlama tekniği temel platformdur. Bununla birlikte kendi kendine düşünüp öğrenebilen ve karar verebilen yapay zeka sistemlerinin oluşumunda da nesne yönelimli programlama kullanılmaktadır.Sunulan bu yüksek lisans çalışmasında, yükseköğretim kurumlarında her yeni öğretim dönemi başında kağıt üzerinde veya amaca uygun olmayan programlar kullanılarak, uzun sürelerde ve çoğu zaman hatalarla uğraşarak yapılmakta olan ders dağıtım programlarının, bilgisayar yardımıyla hazırlanabilmesi hedeflenmektedir. Bunun için Visual Basic .NET programlama dili kullanılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, kendisi küçük ama değeri çok büyük olan bilgi kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde, bilgiyi kullanan sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulamanın gerçekleştirildiği Visual Basic .NET programlama dili incelenmiştir.Uygulama kısmı olan dördüncü ve son bölümde ise problem tanımlanıp, bilgisayar ile çözüm aşamaları belirlenmiş ve model önerisi sunulmuştur. Bu model çerçevesinde uygulama hazırlanmış ve hazırlanan bu uygulama tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
They are useful in the decision-making point of managers, the information required to be assessed as information systems have been working throughout life. In this system, the formation of the object-oriented programming techniques are based on the platform. However, self-learning and thinking can decide in the formation of artificial intelligence systems that are used in object oriented programming.With the presentation on this master work; the preperating with the help of computer of the lecture servant programms were aimed which are the higher education institution every at beginnig of teaching period on paper or by using programms not suitable fot the aim, in long terms and usually made by struggling with programming language has been used.In the first part of work, about information that is a little bit thing, but its effective is powerfull were studied. In the second part information was given about systems that use the information. Altought in the third part was Visual Basic .NET programming language which performing of practice examined.Altought as in the practicing part fourth and last part the problem was rocognized with the computer solving positions were determined and model suggestion was presented. In the model frame practising was preperated and preparated this practising was introduced.