Kıranardı kasabası
Kiranardi village
  1. Tez No: 240739
  2. Yazar: YASEMİN DEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kıranardı, İç Anadolu Bölgesi`nin Yukarı Kızılırmak Bölümü`nde yer alan Kayseri ili, Melikgazi Kaymakamlığına bağlı, şehir merkezinin güneyinde bulunan XVI.asırda kurulan bir yerleşim birimidir.Batısında Hisarcık Kasabası, doğusunda Endürlük Köyü, güneyinde Cebir ve Çömlekçi Köyleri, kuzeyinde ise Melikgazi İlçesi yer almaktadır.Kayseri, Anadolu`nun tam ortasında binlerce yıllık zengin tarihi ile önemli bir kültür merkezidir.Bu nedenle Kayseri ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır.Ancak Kayseri sınırlarına dahil olan ve on altıncı yüzyılda kurulan, Kıranardı Kasabası`na dair herhangi bir araştırma yapılmamıştır.Bu çalışma ile Kıranardı Kasabasının coğrafi konumu, yüzey şekilleri, jeolojik yapısı, tarihi, sosyal ve kültürel yönleri, idari ve iktisadi yapısı, kurum ve kuruluşlarının anlatılması amaçlanmıştır.Çalışmada, geçmişte ve günümüzde varolan bir durumu var olduğu şekliyle tanımlamayı amaçlayan araştırma yaklaşımı olan tarama modeli kullanılmıştır.Başbakanlık Osmanlı Arşivinden kaynak belge temin edilmiş ve kasaba ile ilgili mevcut kaynaklar kullanılmıştır, kaynak belgenin bulunamadığı durumlarda kasaba halkının sözlü yardımlarına başvurulmuştur.Çalışma; giriş, yerleşim biriminin coğrafyası, tarihi, idari yapısı, iktisadi durumu, sosyal kültürel yönleri, halk edebiyatı olmak üzere 6 bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.Bu çalışma ile Kıranardı kasabasının tarihi, idari iktisadi yapısı, sosyal kültürel yönleri ortaya konmuştur.Anahtar Kelimeler : Kıranardı, Kayseri, Kültür.
Özet (Çeviri)
Kıranardı, Central Anatolia Region Department top Kızılırmak takes place.Kayseri province, is dependent on Melikgazi County.İs located in the south of the city center.İs the unit of a settlement established in the sixteenth century.Hisarcık town in the west, the east Endürlük Village, south of Algebra and the potter's village, is located in the north of the town of Melikgazi.Kayseri is in the middle of Anatolia.Is the cultural center of thousands of years.There has been much research done by Kayseri.Kıranardı research is about.The town's geographical location, surface patterns, geological structure, history, social and cultural aspects, administrative and economic structure, institutions and organizations are described.Screening model is used in the study.Existing resources were used.Prime Ministry Ottoman Archives was obtained from the source document.Public information was collected.Society has the verbal support.Work consists of six sections.Residential units geography, history, administrative structure, economic status, social and cultural aspects of folk literature is described.Keywords : Kıranardı, Kayseri, Culture