Fen bilgisi dersinde içsel ve dışsal motivasyonun önemi
Priority of internel and external motivation at science lesson
  1. Tez No: 241155
  2. Yazar: BETÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Belli bir amaç için insanı harekete geçiren güç demek olan motivasyon ya da diğer bir deyişle güdü özellikle de günümüzün kazandıran, sihirli sözcüğü haline gelmiş; bireysel düzeyden toplumsal düzeye kadar uzanan oldukça geniş bir yelpazede pek çok düzenleyici işlevin yanı başında yer alır ve ele alınır olmuştur. İçinde bulunduğumuz çağ hızın ve bilginin çağı; bilgiye hızla ulaşan onu hızla işleyen kazanıyor. Eğitim sistemimiz ise çağa ayak uydurmak için atılım yapmakta. Değişen programlar, eklenen yeni dersler okullardaki eğitim kalitesini arttırmayı hedeflemekte. Hangi çağda olursa olsun çocukların okul başarısı, öğrenci- öğretmen- aile üçgeninin oluşturduğu şartlardan etkilenmektedir. Okul başarısı ölçülürken başarısızlığın en çok görüldüğü dersin Fen Bilgisi olduğu gerçeği ortaya çıkar. Başarıyı arttırmanın yollarından biri de öğrencinin motivasyonunu arttırmaktır. Ne var ki, insan bir makine ya da araçtan çok farklıdır. Gereksinimleri, beklentileri amaçları olan insan; yaratıcılığıyla, sayısız yetenekleriyle ayrı bir öneme sahiptir. Bu üstünlüğe sahip olan insanın davranışlarında etkili olan motivasyon konusu göz ardı edilemez. Araştırmada elde edilen sonuçlar daha önce de bu konuda yapılan araştırmaları destekler niteliktedir. Araştırma verilerine göre; - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinden duydukları motivasyon düzeylerinin okullarına göre farklılık göstermediği, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinden duydukları motivasyon düzeylerinin sınıflarına göre farklılık gösterdiği ve sınıf yükseldikçe motivasyon düzeyinin düştüğü, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinden duydukları motivasyon düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık göstermediği, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinden duydukları motivasyon düzeylerinin çalışma ortamlarına göre farklılık göstermediği, x - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinden duydukları motivasyon düzeylerinin anne ve babalarının eğitim düzeylerine göre farklılık göstermediği, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinin önem derecesine ilişkin değerlendirmelerinin okullarına göre farklılık göstermediği, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersinin önem derecesine ilişkin değerlendirmelerinin çalışma ortamlarına göre farklılık göstermediği, - Öğrencilerin Fen bilgisi dersine verdikleri önem ile dersten duydukları motivasyon arasında doğrusal bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları ışığında öneriler getirilmiştir. Araştırmanın bu alandaki çalışmaları katkı sağlaması ve yeni çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays ?motivation?; power which actuate human being to reach his obvious goals or in the other words impulse, is the magic word always bring in awards. Subject of individual and communal planes of organizing functions. We are living in information age now your success depends on the speed you achieve and process the information. Our education system is enterprising to abreast of the age. The aim is to improve our education quality, changing programs; lessons which are adding to curriculum are serving to reach this aim. At every age children?s school success depends on the conditions which constituted by the triangle of student-teacher-parent. When we want to evaluate school success it appears the fact of failure in science lessons ratio is higher than the other lessons. One way of improving success of student is to improve the motivation but there are differences between machine, vehicle and the human being. Human being have necessities, expectations, goals also have countless abilities and creativity those are made human being unique. Motivation subject which is effective at human behavioral gains higher importance because ascendancy of human being. Consequences of this survey give countenance to previous surveys. According to survey data?s; - Science lesson motivation level does not change at different schools, - Science lesson motivation level changes with classes, motivation level decreases when classes escalate, - Science lesson motivation level does not change with the sexuality of students, - Science lesson motivation level does not change with different study environments,