Exploring the best method of forecasting for short term electrical energy demand (A reserch on energy demand of Trakya region in Turkey)
Kısa süreli elektrik enerjisi ihtiyacı için en iyi yönteminin belirlenmesi (Trakya bölgesi elektrik enerjisi ihtiyacı üzerine bir çalışma)
  1. Tez No: 241171
  2. Yazar: MESUT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF NURETTİN NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, İstatistik, İşletme, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma belli bir bölgeye ait saatlik tutulmuş elektrik enerjisi tüketimine ilişkin veriler üzerine kurulu tahmin yöntemlerinin uygulanmalarını kapsamaktadır. Bu kapsamda öncelikle elektrik sistemleri ve tahmin yöntemleri üzerine bilgi verilerek mevcut durum ortaya konmuştur. Bölge olarak Türkiyenin Avrupa kıtasında kalan kesimi yani Trakya bölgesi amaç olarak ele alındı. Mevcut elektrik tüketim verilerinin saatlik tutulması ve 2005 yılının tamamı, 2006 ve 2007 yıllarının bazı ayları olmak üzere toplam 23 aylık büyük bir veri üzerinde çalışılmasından dolayı ?Quantitative? sayısal tahmin yöntemleri daha tutarlı sonuç vermesi acısından kullanıldı. Bu bölgeye yönelik her bir ayın son gününü takip eden 12 saatlik elektrik enerji tüketimine ilişkin tahmin teknikleri geliştirildi ve elde edilen veriler ışığında en uygun modeller belirlendi. Elde edilen tahmin modelleri elektrik enerjisi verilerine uygulandı ve sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
This study includes applications of forecasting models established on the data that contain the electrical power consumption of a specific region which are observed hourly. At the beginning of the research, basic information about the electrical power system and the forecasting methods are given and the situation is clarified. Trakya region in Turkey which is in European side of Turkey is selected as the target region. The data is composed of hourly observed electrical energy values for the whole year of 2005 and some months of 2006 and 2007 which is 23 months in total. Because the data is large enough and the aim of the research is to establish accurate forecasting models for short term forecasting, quantitative methods are used. For this region, forecasting methods are improved for the short term electrical energy consumption that is the next 12 hours of the last day of each months and the best fitted model is determined for each months. The best fitted models are applied to the data and the related results are discussed.