Eğitimde çocuk başarısı için okul aile işbirliği
  1. Tez No: 241827
  2. Yazar: ESRA GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ADİL SERDAR SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin başarı ve başarısızlık durumları ile bağlantılı olarak aile ve okul arasındaki işbirliğinin önemini irdelemektir. Araştırmanın evrenini; İstanbul ili Ümraniye ve Kartal ilçesinde yer alan devlet okulları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi; Ümraniye ve Kartal ilçesinde yer alan devlet okullarından 5 okul seçilerek oluşturulmuştur. Araştırmada, öğretmen ve ailelerin okul aile işbirliğine yönelik görüşleri anket tekniği kullanılarak tespit edilmiştir. Araştırmanın verileri bilgisayar ortamında SPSS programı yardımı ve ki-kare testi uygulanarak çözümlenmiştir. Araştırma sonunda şu sonuçlara varılmıştır: 1. Okulda verilen eğitimi destekleyici tutum içinde olan ailelerin çocukları daha başarılıdır. 2. Okul ile sürekli iletişim içinde olan, öğrenci sorunlarını paylaşan, öğretmen ile sürekli iletişimde olan, öğretmen ve yöneticilerle görüş birliği içinde çalışan velilerin çocukları daha başarılıdır. 3. Velilerin eğitim düzeyi arttıkça, çocuğun okul başarısı ve velilerin okul ile olan ilişkisi artmaktadır. 4. Çocuğun başarısında temel gereksinimler olan değerli olma duygusu, güven ve yakınlık ortamı ve en önemlisi sorumluluk duygusunu iyi aşılayan ailelerin çocukları okulda daha başarılı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the importance of parent-school relationship on the success of students at the primary school level. The domain of this study is the public schools of Umraniye and Kartal counties of Istanbul. The sampling of this study is formed by picking five public schools within Umraniye and Kartal counties. In this study, the opinions of parents and teachers on the school-parent relationship are determined by surveying. The data of this study are further processed by SPPS software and ki-kare test method was used. At the end of the study following conclusions are derived 1) The children whose families supporting the education in the scholl are more succesfull than the others. 2) The children whose families are always in contact with the school, sharing the problems of their children, in contact with the teacher and having undivided opinion with the teachers and school administration are more succesfull than the others 3) As the education level of the parent increases, the success of child at scholl and the relation of parent with the school increase. 4) The children whose families inspiring the vital necessities of student success such as being valuable feeling, trust and warmth atmosphere and the most important of all the responsibility feeling are more succesfull than the others.