Müfredat laboratuar ilköğretim okulu yöneticilerinin problem çözme yaklaşımları
Problem solving approaches of the managers of primary curriculum laboratory schools
- Tez No: 241866
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arastırma Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulları yöneticilerinin problem çözme yaklasımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda arastırmada yöneticilerin problem çözme yaklasımlarını benimseme düzeyi belirlenmis ve yaklasımları benimseme düzeylerinin çesitli demografik ve mesleki özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Arastırma tanımlayıcı arastırma modeli ile gerçeklestirilmistir. Tanımlayıcı arastırma, bir problemle ilgili durumları, değiskenleri ve değiskenler arasındaki iliskileri tanımlamaya yönelik olarak gerçeklestirilen bir arastırma modelidir (Kurtulus, 1996) Arastırmanın evreni ?stanbul il sınırları içerisinde faaliyet gösteren toplam 71 Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulunda görev yapan yöneticiler olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemini ise 8 ilçede (Sisli, Kağıthane, Besiktas, Bahçelievler, GOP, Küçükyalı, Fatih, Bakırköy) faaliyet gösteren toplam 26 Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulunda görev yapan yöneticiler (Müdür ve Müdür yardımcıları) olusturmaktadır Bu arastırmada, verileri toplamak için kisisel bilgi formu ve Heppner'in Problem Çözme Envanteri kullanılmıstır. Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulu yöneticilerin çoğunlukla bir problemin çözümünde belli bir yöntemi denedikten sonra ortaya çıkan sonuç ile düsündüğü sonucu karsılastırdığı, problem karsısında onu çözebilmek için basvuracağı yolların hepsini düsünmeye çalıstığı ve neler hissettiklerini anlamak için duygularını inceledikleri görülmektedir. Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulu yöneticilerinden evli olanların problem çözme konusunda kendisini yeterli gördükleri, kendilerine bu konuda güvendikleri görülmektedir. Müfredat Laboratuar ?lköğretim Okulu yöneticileri problem çözme konusunda kendilerine yeterince güvendiğinde ve eldeki verileri planlı bir sekilde değerlendirdiğinde rahatlıkla astlarına yetki devredebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Research aims to investigate Curriculum Laboratory School Administrators approach to problems faced and their handling methods. The administrators touch on problem solving adoption levels are noted and these touches adoption levels are questioned whether they vary according to the demographic and professional speciality. The search is realized by illustrative research model. Illusrative research is a search model which describes the relations between the variables and the situations and the relations within the variables. (Kurtulus, 1996) The system of this research is 71 CL primary schools administrators of province ?stanbul.The exemplifications are from 8 districts (Sisli, Kağıthane, Besiktas, Bahçelievler, GOP, Küçükyalı, Fatih, Bakırköy) from 26 schools administrators which are active in this area. In this research , to gather data Heppner?s problem solving inventory and personel information form is used. In problem solving the administrators of CLS usually compare the consequence of the solved problem their calculation before the solution. It was observed that they try to think all methods possible to solve the problem and to understand what they feel they usually investigate their emotions. CLS administrators if married see theirselves adequate and they have selfconfidence in solving problems. CLS administrators if they have self-confidence and if they evaluate the data correctly they give authority to inferiors easily.