Küreselleşme sürecinde İngilizcenin artan önemi ve oluşturmacılık yaklaşımının İngilizce öğretiminde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the applicability of constructivist theory in English classes and the increasing importance of english language in the progress of sphericalizing world
- Tez No: 241919
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzün küresellesen dünyasında insanlar arasında ekonomik ve kültürel iliskilerin sürdürülmesinde yabancı dil bilmek bir zorunluluktur. Haberlesme teknolojisindeki hızlı gelismeler, bu iliskilerin artısındaki baslıca neden olarak görülmektedir. ülkelerarasındaki ekonomik ve siyasal iliskiler gün geçtikçe artmaktadır. Bu artıs en azından bir yabancı dil bilmeyi zorunlu kılmaktadır. Yabancı dil ögretiminde yaygın olarak kullanılan geleneksel ögretim ögrenciyi edilgen kılmaktadır. Tüm dünya geleneksel ögretim yaklasımından uzaklasmakta ve ögrencinin aktif olabilecegi ögrenme ortamları olusturacak yeni ögretim yaklasımları gelistirmektedir. Olusturmacılık yaklasımı da son yıllarda dünyada önem kazanmıs bir ögretim yaklasımıdır. Sosyal bilgilerden fen bilgisine, fizik, kimya ve matematik derslerinde de kullanılan bu ögretim yaklasımının ülkemizde İngilizce derslerinde de etkin olarak kullanılabilirligi incelenmek istenmistir. Bu çalısmanın amacı, Ortaögretim 9. sınıf İngilizce TESTER kitabının 5. ünitesinin islenmesinde, ögrenci basarısı ve sınıf içi tutum yönünden olusturmacılık yaklasımı ile geleneksel ögretim yöntemleri arasında bir farklılık olup olmadıgını belirlemektir. Bu çalısmada, bir deney bir de kontrol grubu bulunmaktadır. Deney ve kontrol gruplarının her birinde 47'ser ögrenciden toplam 94 ögrenci bulunmaktadır. Deney grubunda olusturmacılık temelli ders yapılırken, kontrol grubunda geleneksel yöntem izlenmistir. Arastırma ile derse katılım ile ders basarısı yönünden deney grubuna uygulanan olusturmacılık yaklasımına dayalı ögretim yaklasımının daha etkili oldugu bulunmustur
Özet (Çeviri)
In the sphericalizing world, speaking a foreign language is an inevitable necessity as much as economical and cultural connections between nations are continuously growing. The rapid progress of communication technology is the major reason leading this connection. The common conventional educational approach used in foreign language education makes students passive. The whole world disagrees the conventional educational approach and new educational approaches where students can be active are rapidly emerging. The constructivist educational approach is one of them and gained popularity worldwide. It is efficacy and validity in Englih classes in our country should be evaluated. The aim of this study is to determine the difference between the conventional educational approach and constructivist theory in respect to students success and their classroom attitude in while teaching the fifth unit of secondary schools ninth classses? teaching book, `Tester?. There were 94 students total, 47 students in each control and testing groups. With this survey the constructivist approach applied on testing group is found to be more effective in respect to comprehension of the subjects and participation to the classes