IVF'de implantasyon başarısızlığı olan olguların endometriumlarından bakılan MFAP2,MFAP5, NLF2 gen ekspresyonlarının fertil grupla karşılaştırılması
Difference of MFAP2, MFAP5 and NLF 2 gen expression between implantation failure after IVF and fertil women
  1. Tez No: 242924
  2. Yazar: ESENGÜL TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
İmplantasyon embriyo ile endometrium arasındaki kompleks ve sofistikeilişkinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkiyi etkileyen hücreselmekanizmalar çok çeşitlidir. Bir çok molekülün rol oynadığı implantasyon olayınıçok sayıda gen kontrol etmektedir. NLF2, MFAP2, MFAP5 ise üzerinde henüzçalışılmaya başlanan ve implantasyondaki rolleri araştırılan genlerdir. Bu çalışmada,IVF yapılıp implantasyon başarısızlığı olan hastalardan siklusun geç sekretuardöneminde alınan endometrial biopsilerdeki bu genlerin ekspresyonları ile sağlıklı enaz bir yaşayanı olan ve kötü obstetrik öyküsü olmayan hastalarınendometriumlarındaki ekspresyonlarını karşılaştırmayı amaçladık. Bu genlerinekspresyonlarının IVF'te implantasyon başarısızlığı olan hastalarla sağlıklı fertilgruplardaki ekspresyonlarının karşılaştırılmasına yönelik bir çalışma bugüne kadaryapılmamıştır.NLF2 endometrial stromaya invazyonun inflamasyon aşamasında roloynadığı düşünülen bir gendir. NLF2 ekspresyonunun infertil grupta fertil gruba göreanlamlı değerde düşük olmasının bu hastalardaki bozulmuş implantasyonmekanizmasını açıklayacağı düşünülebilir.MFAP5 ve daha önce endometriumda hiç çalışılmamış olan MFAP2'ninekspresyonlarının infertil grupta sağlıklı kontrol grubuna göre ekspresyonununanlamlı derecede düşük olması bu hastalarda implantasyonun invazyon aşaması içingerekli olan inflamasyon mekanizmasındaki defekti düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Implantation emerges as a result of the complicated and sophisticatedinteraction between the human embryo and the uterine endometrium. Diverse cellularmechanisms interfere with this interaction. The implantation event in which manymolecules play role is governed by different genes. NLF2, MFAP2 and MFAP5genes are the genes that are recently being investigated upon. Starting from thispoint, this study aims to compare the gene expressions of endometrial biopsiessampled during late secretory phase from patients who had undergone an IVF cyclewith unsuccessful implantation, and the endometrial expressions of patients who hadat least one healthy living child and had no evidence of poor obstetric history. Todate, no study has reported comparison between the expression of such genes in theaforementioned study groups (ie. Patients undergoing IVF resulting in failedimplantation vs. healthy fertile patients)NLF2 is a gene that is thought to play a role in the inflammatory phase ofendometrial stromal invasion. It may be considered that the siginificantly lower valueof NLF2 in the infertile group compared to the fertile group can explain theimpaired implantation mechanism in those patients.The expressions of MFAP5 and MFAP2 which was previously not studied inendometrial samples before were significantly lower in the infertile group comparedto the healthy control group; this is suggestive of defects in the inflammatoryprocesses necessary for the invasion stage of implantation.