Kronik böbrek yetmezliği olmayan ciddi kalp yetmezliği hastalarında Cystatin C'nin prognostik önemi
The Prognostic Importance of Cystatin C in Stable Heart Failure Without Chronic Kidney Disease
  1. Tez No: 242934
  2. Yazar: SERKAN ORDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SİNAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kronik kalp yetmezliği, toplumda genel olarak ölümlerin ve hastaneye yatışların başlıca sebebi olarak görünmektedir. Cystatin C böbrek yetmezliğini erken evrede saptamada kullanılabilecek başlıca belirteç olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, böbrek yetmezliği olmayan stabil kalp yetmezlikli hastalarda Cystatin C nin prognostik önemini araştırma hedeflenmiştir.Yöntem: Çalışmaya NYHA sınıf 1-3 semptomları olan ve ekokardiyografik incelemeyle ejeksiyon fraksiyonu 1.45 mg/dL Cystatin C seviyesi mortaliteyi %80 sensitivite, %63 spesifiteyle (şekil 1); major istenmeyen kardiyovasküler olay oranını %75 sensitivite, %81 spesifiteyle (şekil 2) öngörebilmektedir.Sonuç: Yüksek serum Cystatin C düzeyleri, ejeksiyon fraksiyonu < 35% ve GFR si >60 ml/dk/1.73m2 olan stabil kalp yetmezlikli hastalarda mortalite ve major istenmeyen kardiyovasküler olay oranının bağımsız prognostik belirtecidir.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic heart failure represents the major cause of death and hospitalization in general population. Cystatin C has been identified as a novel biomarker that is sensitive in detecting early kidney dysfunction. Our aim was to investigate the prognostic importance of cystatin C in stable heart failure patients without renal insufficiency.Methods: We included 75 patients (50 males and 25 females, aged 67.6±10.6 years) who had been followed up with NYHA class 1-3 symptoms and who had an ejection fraction of 1.45 mg/dL could predict mortality with 80% sensitivity and 63% specificity. Furthermore, cystatin C levels >1.45 mg/dL could predict MACE rate with %75 sensitivity and %81 specificity.Conclusions: Elevation of serum cystatin C is an independent prognostic marker for mortality and MACE rate in stable heart failure who had an ejection fraction of < 35% and a GFR of >60 ml/min/ 1.73m2.